Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بزرگداشت قربانیان جنگ کرواسی در زاگرب

بزرگداشت قربانیان جنگ کرواسی در زاگرب
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

صبحگاه چهارم اوت ۱۹۹۵، ارتش کرواسی به دستور فرانیو توجمان رئیس جمهور این کشور حمله را آغاز کرد. یکصد هزار سرباز برای این حمله آماده شده بودند

آگهی

صبحگاه چهارم اوت ۱۹۹۵، ارتش کرواسی به دستور فرانیو توجمان رئیس جمهور این کشور حمله را آغاز کرد. یکصد هزار سرباز برای این حمله آماده شده بودند. توپخانه سنگین وارد عمل شد و مهمترین شهرهای تحت کنترل صرب ها در منطقه کرائینا به خصوص مرکز آن کنین، محل استقرار جدایی طلبان صرب، بمباران شد.

این منطقه صرب نشین تحت حمایت اسلوبودان میلوسویچ رئیس جمهور صربستان یوگسلاوی، چهار سال پیش از آن در سال ۱۹۹۱ اعلام خودمختاری و سپس استقلال کرده بود. موجودیتی تحت نام «جمهوری صرب کرائینا» که از سوی جامعه بین الملل به رسمیت شناخته نشده بود اما حدود یک سوم از خاک کرواسی را در اشغال خود داشت.

ارتش کرواسی تنها طی چهار روز موفق شد کنترل کامل این منطقه را در دست بگیرد. حمله ای برق آسا که پایانی بود بر مناقشه مرگبار موجود میان کرواسی و صربستان.

در زاگرب پایتخت کرواسی، جشنی با حضور فرانیو توجمان رئیس جمهور این کشور برپا شد و این پیروزی به منزله پایان رویای میلوسویچ برای تشکیل «صربستان بزرگ» به حساب آمد.

در باره آمار قربانیان آن حمله اختلاف نظر وجود دارد. بیش از دویست هزار غیر نظامی مجبور به فرار به بوسنی و صربستان شدند. شمار قربانیان غیرنظامی چیزی حدود ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر اعلام شد. تعداد زیادی روستا غارت شد و در آتش سوخت. بسیاری از ژنرالهای کروات از جمله مشهورترین آنها آنته گوتُوینا متهم به هدایت خشونت ها و جنایات بر ضد غیرنظامیان شدند.

حمله چهار روزه ای که «عملیات طوفان» یا الوجا لقب گرفت پس از گذشت بیست سال همچنان برای بسیاری حتی در کرواسی آزار دهنده است. روز دوشنبه مراسمی به یاد کلیه قربانیان این مناقشه از سوی چندین سازمان غیر دولتی در مرکز زاگرب برگزار شد.

مسئول یک مرکز حمایت از زنان قربانی جنگِ زاگرب می گوید: «این مراسم نه تنها برای یادآوری جنایات انجام شده در جریان عملیات طوفان بلکه برای محکوم کردن امتناع دولت از پذیرفتن مسئولیت این جنایات صورت می گیرد. برگزاری رژه نظامی برای بزرگداشت عملیات طوفان مثل این است که ما خود را برای جنگی جدید آماده می کنیم در حالی که هنوز تبعات جنگ قبلی باقی است. دولت در مسئولیت خود برای تحقیق بر روی جنایات و برملا کردن حقایق کوتاهی کرده است.»

بیست سال پس از مناقشه، تعداد بسیار اندکی از پناهجویان صربی که از کرائینا رانده شده بودند برای زندگی به آنجا بازگشته اند. قبل از جنگ جامعه صربها دوازده درصد از ساکنان کل کرواسی را تشکیل می دادند اما اینک این میزان به چهار درصد تقلیل یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استقبال گرم و ویژه از رهبر چین در صربستان

شی جین پینگ در ۲۵امین سالگرد بمباران سفارت چین در صربستان؛ بلگراد و پکن ۲۹ توافقنامه امضا می‌کنند

رئیس جمهوری چین پس از پنج‌سال به فرانسه رفت، شی جین پینگ در فرانسه، مجارستان وصربستان به دنبال چیست؟