رکورد تازه پناهجویان جان باخته در دریای مدیترانه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رکورد تازه پناهجویان جان باخته در دریای مدیترانه

با پنج تابوتی که روز دوشنبه به ساحل پالرمو ایتالیا منتقل شد، تعداد پناهجویانی که در مسیر رسیدن به سواحل اروپا از دریای مدیترانه، جان باخته اند به ۲۰۰۰ نفر می رسد.

رکوردی غم انگیز در شش ماهه اول سال ۲۰۱۵ که بیشتر از آمار قربانیانی است که در کل سال ۲۰۱۴ جانشان را در مدیترانه از دست داده اند.

مسیر حرکت پناهجویان به جزیزه سیسیل ایتالیا، مرگبارترین مسیر مهاجرت از دریای مدیترانه به اروپا نام گرفته است.

سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت می گوید: «متاسفانه بسیاری از مهاجران در داخل قایق ها مرده اند، بویژه مهاجران جنوب صحرای آفریقا را به اجبار در بخش موتورخانه قایق ها جای داده اند، جایی که پنجره ای وجود ندارد و آنها بسادگی بخاطر دود ناشی از موتور قایق ها مرده اند. آنها را در قسمت زیرین قایق ها جای داده اند و متاسفانه در این قسمت قایق به آنها آب نداده اند و در نهایت آنها بخاطر تشنگی نیز جانشان را از دست داده اند.»

در یک مورد خانواده ای سوری که با پنج دختر خود آب های مدیترانه را پیموده است تنها با چهار دختر خود به ایتالیا رسید. قاچاقچیان انسان، انسولین دختر یازده ساله مبتلا به دیابت را در دریا انداختند که در نهایت منجر به مرگ او شد.

ماموریت نجات پناهجویان در دریای مدیترانه همچنان ادامه دارد. از ماه ژانویه تاکنون بیش از ۱۸۸ هزار پناهجو از مسیر دریای مدیترانه خود را به سواحل اروپا بویژه ایتالیا و یونان رسانده اند.