اسپانیا؛ انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات پیش از موعد در منطقه کاتالونیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اسپانیا؛ انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات پیش از موعد در منطقه کاتالونیا

آرتور ماس، رییس منطقه کاتالونیا در اسپانیا، پارلمان منطقه تحت کنترل خود را منحل کرد و اعلام کرد ۲۷ سپتامیر ۲۰۱۵ انتخابات پارلمانی در کاتالونیا برگزار خواهد شد. پیشتر قرار بود این انتخابات در سال ۲۰۱۶ میلادی برگزار شود.

آرتور ماس پس از امضای قانون برگزاری انتخابات پیش از موعد گفت: “ کاتالونیا روزهای آرامی را سپری نمی کند. چرا که در حالیکه اکثریت ساکنان این منطقه می خواهند طی یک فرآیند دموکراتیک آینده خود را رقم بزنند دولت مرکزی اجازه اینکار را نمی دهد. گفتگو و مذاکره متوقف شده است و امیدهیچ توافقی نمی رود. مواجه با شرایط استثنایی هستیم به همین باید تصمیمهای استثنای بگیریم.”

آرتور ماس سال گذشته خواستار برگزاری همه
پرسی قانونی استقلال کاتالونیا شده بود اما دولت اسپاینا برگزاری این همه پرسی را خلاف مبانی قانون اساسی دانست و مجوز برگزاری آنرا نداد. وی حالا با برگزاری انتخابات پیش از موعد قصد دارد پای استقلال طلبان را به پارلمان کاتالونیا باز کند تا آنطور که می گوید راهی مستقل از دولت مرکزی به اسپانیا پیدا کند.

سخنگوی دولت اسپانیا در پاسخ به آرتور ماس گفت: “ از آرتور ماس می خواهم که به قانون احترام بگذارند. دستکم به خواسته مردم کاتالونیا احترام بگذارد. به این معنی که حق انحلال
پارلمان و برگزاری انتخابات را دارد نه کمتر و نه بیشتر.”

آرتور ماس پس از مخالفت دولت با برگزاری همه پرسی نوامبر گذشته همه پرسی نمادین در کاتالونیا برگزار کرد که با اکثریت آرا، رای دهندگان خواستار استقلال این منطقه از اسپانیا شدند.