مبارزه با تروریسم، محور اصلی گفتگوهای دو وزیر خارجه مصر و آمریکا در قاهره

مبارزه با تروریسم، محور اصلی گفتگوهای دو وزیر خارجه مصر و آمریکا در قاهره
نگارش از Euronews

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در دیدار با همتای مصری اش در قاهره اعلام کرد که روابط دو کشور مصر و ایالات متحده پایه های مستحکم تاریخی دارد با این

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در دیدار با همتای مصری اش در قاهره اعلام کرد که روابط دو کشور مصر و ایالات متحده پایه های مستحکم تاریخی دارد با این حال تنشهایی هم در موضوع حقوق بشر با این کشور وجود دارد.

جان کری و همتای مصری خود سامح شکری، پس از دیدار روز یکشنبه در قاهره در یک کنفرانس خبری شرکت کردند.

وزیر خارجه مصر در این نشست گفت: “ در گفتگوهای مشترک به توافقهایی دست یافتیم، توافقاتی که بین دو کشور باعث تقویت روابط خواهد شد و کمک می کند در زمینه نظامی و امنیتی پیشرفتهای شگرفی داشته باشیم.”

مصر یکی از مهمترین متحدان آمریکا در خاورمیانه است و پس از به قدرت رسیدن دوباره نظامیان در این کشور روابط بین دو کشور گسترش یافته است. بی دلیل نبود که جان کری پس از شش سال اولین وزیر خارجه آمریکا بود که از کشور فراعنه دیدار می کرد.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده می گوید: “ در گفتگوهای صادقانه ای که داشتیم درباره چالشها و اولویتهای مهم دو کشور یعنی مبارزه با تروریسم صحبت کردیم. همچنین خواستار آن شدیم که دولت مصر شرایطی را فراهم کند که مردم بتوانند سرنوشتشان را در دست بگیرند. البته در زمینه های امنیتی هم به توافق های مهمی دست پیدا کردیم.”

عبدالفتاح سیسی، رییس جمهوری مصر در سال ۲۰۱۳ طی یک کودتا اولین دولت منتخب مردم این کشور را سرنگون کرد و رییس جمهوری منتخب مردم محمد مرسی را محکوم به اعدام کرد.

مطالب مرتبط