دادگاه قانون اساسی اوکراین: تمرکززدایی قدرت مغایرتی با قانون اساسی ندارد

دادگاه قانون اساسی اوکراین: تمرکززدایی قدرت مغایرتی با قانون اساسی ندارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دادگاه قانون اساسی اوکراین، تمرکززدایی و انتقال بیشتر اما محدود قدرت از کی یف، پایتخت به دولت های محلی را مغایر با قانون اساسی این کشور تشخیص نداد

آگهی

دادگاه قانون اساسی اوکراین، تمرکززدایی و انتقال بیشتر اما محدود قدرت از کی یف، پایتخت به دولت های محلی را مغایر با قانون اساسی این کشور تشخیص نداد.

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری در توییتی این تصمیم دولت را که برای اولین بار در تاریخ این کشور گرفته می شود مهم، سرنوشت ساز و سرمنشاء تغییرات بزرگ در زندگی شهروندان اوکراین توصیف کرده است.

واسیل بریانتسو، نایب رئیس این دادگاه گفت:«دادگاه قانون اساسی اوکراین به این نتیجه رسید: تصویب لایحۀ اصلاح قانون اساسی اوکراین برای انتقال قدرت به مناطق مغایرتی با دو اصل ۱۵۷ و ۱۵۸ قانون اساسی و منافاتی با تمامیت ارضی و حق حاکمیت اوکراین ندارد.»

قانون تمرکز زدایی قدرت راه را برای اعطای اختیارات بیشتر به مناطقی همچون دونتسک و لوهانسک، دو منطقه تحت کنترل جدایی طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین نیز هموار خواهد کرد.

دولت اوکراین لایحه اعطای اختیارات بیشتر به مناطق را بدنبال توافقنامه آتش بس مینسک و فشارهای کشورهای غربی، در ۱۵ ژوئیه به پارلمان ارائه کرد.

دمیترو پولونسکی، خبرنگار یورونیوز از کی یف می گوید:«اعطای اختیارات بیشتر به منطقه دونباس با تدوین قانون و تمهیداتی ویژه در ماه سپتامبر وقتی که نشست جدید پارلمان آغاز می شود به رای گذاشته خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها