فشار بحران پناهجویان کاله بر دوش دولت های انگلیس و فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فشار بحران پناهجویان کاله بر دوش دولت های انگلیس و فرانسه

گذر مهاجران از موانع و خطر کردن برای رسیدن به انگلیس، صحنه ای عادی در شهر شمالی کاله فرانسه است. این شهر که در نزدیکی تونل مانش یا یوروتونل قرار دارد، مقصد بسیاری از کسانی است که رویاهای خود را آنسوی کانال و در پادشاهی بریتانیای کبیر می بینند. آنها از جهیدن روی قطار، پنهان شدن زیر کامیون و در یک کلام به خطر انداختن جانشان هیچ ابایی ندارند.

از ماه خرداد سال جاری تا کنون، بیش از ۱۵۰۰ نفر سعی در گذشتن از کانال مانش را داشته اند و ۹ نفر از آنها در جریان این تلاش ها جان باخته اند.

نظیرالله، ۳۱ ساله و افغان، بیش از سه ماه است در کاله به سر می برد. وی می گوید: «می خواهیم بگوییم اینجا هر روز خطر جانی هست. افراد جان خود را از دست می دهند. پس لطفا جامعه جهانی تکلیف اینها، به ویژه کسانی که می خواهند بروند انگلیس را روشن کند. یا بپذیرید یا رد کنید. به فرانسه هم بگویید اصلا تکلیف را یک سره کند و بگوید همه به کشور خودشان برگردند.»

روز چهارشنبه، در ایستگاه قطار شمالی پاریس، جوانی مصری که مخفیانه بر بام یک قطار یورواستار به مقصد لندن پریده بود، دچار برق گرفتگی شدید شد و در مرز مرگ و زندگی قرار گرفت. او همچنان در بیمارستانی در پایتخت فرانسه بستری است.

بار این بحران بر دوش هر دو دولت فرانسه و انگلیس سنگینی می کند.