شکار حیوانات وحشی در آفریقا، تجارتی بحث برانگیز

شکار حیوانات وحشی در آفریقا، تجارتی بحث برانگیز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شکار حیوانات وحشی در آفریقا با هدف نمایش قدرت، تجارتی جدی است بسته به اینکه شکارچی می خواهد چه غنایمی از حیات وحش را با خود به خانه ببرد، فروشندگان

آگهی

شکار حیوانات وحشی در آفریقا با هدف نمایش قدرت، تجارتی جدی است

بسته به اینکه شکارچی می خواهد چه غنایمی از حیات وحش را با خود به خانه ببرد، فروشندگان بسته های سفری. مختلفی را به مشتریانشان پیشنهاد می کنند. از آن جمله می توان به هفت روز شکار حیوانات به قیمت ۳۶ هزار دلار تا ده روز شکار شیر به قیمت ۵۰ هزار دلار برای هر نفر اشاره کرد.

هزینه مالیات دولت و طعمه برای حیوانات نیز جداگانه محاسبه می شود. قیمتها متنوع است و از کشوری به کشور دیگر فرق می کند. شیر و فیل اغلب گرانتر از سایر حیوانات تمام می شود. در مقابل با تنها صد دلار شکار عنتر دم کوتاه میسر خواهد بود.

بسیاری از شکارچیان که سودای بردن این غنایم را به خانه دارند باید پول گزافی بپردازند. برای مثال بردن سر یک فیل، ۲۵هزار دلار هزینه بر می دارد که البته شامل هزینه ارسال نمی شود.

برخی از امتیازات سفرهای اکتشافی در آفریقا توسط مقام های محلی نظیر مسئولان پارک های زیمبابوه و مدیریت حیات وحش به فروش گذاشته می شود: هر امتیاز فروخته شده با خود مجموعه ای از ضوابط و مقررات را بهمراه دارد که در آن محدوده منطقه، محدودیت زمانی، نوع اسلحه مورد استفاده و تعداد حیوانات وحشی مجاز برای شکار(کشتن) قید شده است. برای شکار تعداد بیشتری از حیوانات باید پول بیشتری پرداخت.

مقررات مربوط به اسلحه مورد استفاده به تفصیل روشن شده و بر اساس آن استفاده از تپانچه، هفت تیر و تیرو کمان ممنوع است. حیوانات بسته به اندازه شان گروه بندی می شوند و برای شکار هر کدام قواعد مشخصی درنظر گرفته شده است.

مهمترین مقاصد چنین سفرهایی آفریقای جنوبی، نامیبیا و زیمبابوه عنوان شده است. کنیا از سال ۱۹۷۷و بوتسوانا از ژانویه سال گذشته به این مجموعه پیوسته اند

زیمبابوه از سال ۲۰۱۳ شکار شیرها و دیگر حیوانات عظیم الجثه را ممنوع کرده است.

ادعای شکار برای حفاظت از محیط زیست

به گزارش روزنامه گاردین، طرفداران شکار با هدف نمایش قدرت ادعا می کنند که درآمد حاصله از این نوع گردشگری صرف حفاظت از حیات وحش، حفاظت از زیستگاه های طبیعی و توسعه گردشگری و جلوگیری از شکار غیرقانونی می شود.

تنها کسانی که در این نوع گردشگری دست دارند از این ادعا دفاع نمی کنند. لورانس فرانک، مدیر گروه زندگی با شیرها [گروهی مستقر در کنیا که کارش حفاظت از حیوانات وحشی است] در سال گذشته به مشکلات منع شکار تجاری پرداخت.

به ادعای او در کنیا از زمان ممنوعیت شکار با هدف نمایش قدرت در سال ۱۹۷۷، تعداد حیوانات وحشی ۷۰ درصد کاهش یافت. برای اینکه حیوانات وحشی در خارج از پارک ها برای مردم فقیر چیزی جز مزاحمان گران قیمت محسوب نمی شدند. دولت نیز هیچ امکان مالی برای حفاظت از آنها نداشت. از اینرو حفاظت تنها در سطح قانونی اما در نبود اجرای موثر قانون، حیات وحش کنیا را در معرض یک فاجعه قرار داده بود.

میکل لیگرث از دانمارک در یک ویدئو توضیح می دهد که چطور ممنوعیت شکار شیر موجب کشته شدن شیرها شد.

با اینحال گزارشی که در سال ۲۰۱۱منتشر شده، منافع اقتصادی و زیست محیطی شکار با هدف نمایش قدرت در آفریقا را ناچیز دانسته است. بر اساس این گزارش که توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت تهیه شده، در یازده کشور آفریقایی که شکار با هدف نمایش قدرت را مجاز کرده اند، هر ساله ۸۰۰ پلنگ، ۶۴۰ فیل و بیش از ۳۰۰۰ بوفالو به دست این شکارچیان کشته می شود. با نگاه دقیقتری به آمار و ارقام هفت کشور نامیبیا، تانزانیا، بوتسوانا ، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، بورکینافاسو و بنین در می یابیم که شکار با هدف نمایش قدرت حتی برای ده هزار نفر از مردم هم نتوانسته اشتغال کامل یا پاره وقت ایجاد کند. در حالی که این کشورها در مجموع یکصد میلیون نفر جمعیت دارند.

این ادعا قابل بحث است. تحقیقات بوزفید جزئیات بیشتری را آشکار می کند.

این گزارش راه حل تازه ای پیشنهاد کرده است؛ گردشگری با عکاسی می تواند ۳۹ برابر شکار با هدف نمایش قدرت اشتغال زایی کند.

برای مطالعه بیشتر به این وبسایت مراجعه کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا در حمایت از اپوزیسیون دولت مادورو تحریم‌های نفتی ونزوئلا را تمدید می‌کند

مجلس نمایندگان آمریکا «از نهر تا بحر» را به عنوان شعار «یهودستیزانه» محکوم کرد

آزمون بر سر راه بایدن در خطرناک‌ترین لحظه؛ آیا خاورمیانه درگیر جنگی تمام‌عیار می‌شود؟