Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سیف الاسلام قذافی: از رفورمیسم تا سرکوب

سیف الاسلام قذافی: از رفورمیسم تا سرکوب
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی سیف الاسلام قذافی تا اوت سال ۲۰۱۱ میلادی چند ماه پیش از دستگیر شدن توسط شورشیان در طرابلس هنوز چهره واقعی خود را به جهان نشان نداده بود

آگهی

گزارش تفصیلی
سیف الاسلام قذافی تا اوت سال ۲۰۱۱ میلادی چند ماه پیش از دستگیر شدن توسط شورشیان در طرابلس هنوز چهره واقعی خود را به جهان نشان نداده بود. دومین پسر معمر قذافی پیش از این به عنوان چهره ای اصلاح طلب در دولت لیبی مطرح بود. او طی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱، نقشی کلیدی در نزدیک کردن کشورش با غرب برعهده داشت.

سیف الاسلام قذافی سال ۱۹۷۲ متولد شد و تحصیلات خود را در بریتانیا انجام داد. او در مذاکراتی که نهایتا در سال ۲۰۰۳ به دست کشیدن لیبی از برنامه تسلیحات هسته ای انجامید نیز نقش مهمی ایفا کرد. او در سال ۲۰۰۹ خط مشی مذاکراتی را ترسیم کرد که به آزادی عبدالباسط المقرحی متهم اصلی حادثه لاکربی منجر شد. اما در ابتدای سال ۲۰۱۱ با اوجگیری تظاهرات ضد دولتی در شهر بنغاذی همه چیز تغییر کرد.

نقش سیف الاسلام در سرکوبی تظاهرات باعث شد تا دادگاه کیفری بین المللی حکم بازداشت وی را به اتهام ارتکاب جرایم جنگی صادر کند.

در مارس همان سال زمانی که دولت لیبی با تهدید مداخله نظامی ناتو مواجه شد، سیف الاسلام قدرت های غربی را اینگونه به چالش کشید: «فرانسه یا کشورهای اروپایی باید با مردم لیبی سخن بگویند. دو روز پیش آیا راهپیمایی چندین هزار نفری را در خیابان ها و میدان ها مشاهده کردید؟ آنها را دیدید که صبح زود به خیابان آمده بودند؟ این است چهره واقعی لیبی. اینها مردم واقعی لیبی هستند. اگر آنها می خواهند از شبه نظامیان حمایت کنند، خُب این کار را انجام دهند. اما من اکنون می گویم که شما بازنده اید و ما بردنده واقعی هستیم.»

فرزند قذافی هفده مارس ۲۰۱۱ در مصاحبه ای با یورونیوز ضمن وارد کردن اتهام های سنگینی به نیکلا سارکوزی رئیس جمهور وقت فرانسه، وی و دولتش را حامی شورشیان در کشورش قلمداد کرد: «سارکوزی باید پولی را که از لیبی برای تامین مالی تبلیغات انتخاباتی دریافت کرده، بازگرداند. این ما بودیم که کمک مالی در اختیار او گذاشتیم و مدارک آن هم موجوداست. ما آماده ایم همه جزئیات این ماجرا را افشاء کنیم. نخستین چیزی که ما از این فرد لوده می خواهیم این است که پول دریافتی را به مردم لیبی بازگرداند.»

در حالی که شورشیان با حمایت حملات هوایی کشورهای غربی حلقه محاصره طرابلس را تنگ تر می کردند، سیف الاسلام با تروریست خواندن آنها وعده داد تا پایان مقابلشان بایستد: «هیچکس نباید فکر کند که پس از اینهمه جانفشانی و فداکاری و به شهادت رسیدن فرزندان، برادران و دوستانمان، از نبرد دست خواهیم کشید. این فکر را از سرتان بیرون کنید.»

سیف الاسلام قذافی پس از سه ماه فرار، نوزدهم نوامبر ۲۰۱۱ در جنوب لیبی دستگیر و به زندانی در شهر زنتان منتقل شد. یک ماه پیش از آن نیز پدرش بدست نیروهای مخالف حکومت در زادگاهش شهر سیرت کشته شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پسر سرهنگ قذافی: خشنودم نیکولا سارکوزی بازجویی می‌شود

اعتراض وکیل سیف الاسلام قذافی به حکم اعدام او

رهبران لیبی با تشکیل یک دولت یکپارچه جدید موافقت کردند