Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پسر سرهنگ قذافی: خشنودم نیکولا سارکوزی بازجویی می‌شود

پسر سرهنگ قذافی: خشنودم نیکولا سارکوزی بازجویی می‌شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای قذافی در این مصاحبه از بازداشت رییس جمهوری فرانسه در سالهای ۲۰۱۲-۲۰۰۷ ابراز خشنودی کرد.

آگهی

یورونیوز با سیف الاسلام قذافی، فرزند معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی درباره بازجویی از نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین فرانسه، مصاحبه‌ای اسکایپی انجام داده است. آقای قذافی در این مصاحبه از بازجویی رییس جمهوری فرانسه (در سالهای ۲۰۱۲-۲۰۰۷ میلادی) به اتهام دریافت پول از رهبر مقتول لیبی برای تامین کارزار انتخاباتی، ابراز خشنودی کرد.

سیف‌الاسلام پیش‌تر با اعلام این‌ که نیکولا سارکوزی، از دولت پدرش برای تامین مالی کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۰۷ پول گرفته بود ادعا کرده و گفته بود: «اول از همه سارکوزی باید پولی را که از لیبی برای این تامین بودجه مبارزات انتخاباتی خود گرفته است پس بدهد. این ما بودیم که هزینه مبارزات انتخاباتی او را پرداخت کرده ایم. اطلاعات و اسناد آن موجود است.» 

وی گفت: «به دادگستری فرانسه به خاطر بازجویی از نیکولا سارکوزی تبریک می گویم. گرچه که افسوس این اتفاق با تاخیر و هفت سال پس از جنگ لیبی روی می دهد. افسوس از این جهت که در سال ۲۰۱۱ در مصاحبه ای با یورونیوز در طرابلس دلایل کافی درباره این موضوع ارائه کردم. با اینحال در آن زمان چه در فرانسه و یا در سطح بین‌المللی هیچ واکنش قضایی صورت نگرفت. خاطر نشان می کنم که اگر امروز دادگستری تصمیم گرفته این موضوع را پیگیری کند به دلیل وجود دلایلی است که کسانی مانند من ارائه کردند. تاکید می کنم که هنوز من دلایل محکمی علیه سارکوزی در دست دارم.

تاکنون نه من و نه عبدالله السنوسی، رییس پیشین اطلاعات لیبی برای شهادت احضار نشده‌ایم. او همچنان محتوای ضبط شده نخستین دیدار سارکوزی و قذافی را در دست دارد. از سوی دیگر، من خود شاهد پرداخت اولیه پول به کلود گوان، واسطه فرانسوی و پرداخت پول به بشیر صلاح در پاریس بودم.»

بیشتر بخوانید:

نیکولا سارکوزی به اتهام دریافت کمک مالی از معمر قذافی برای کارزار انتخاباتی بازجویی شد

مصاحبه اختصاصی یورونیوز با سیف‌الاسلام قذافی در سال ۲۰۱۱: سارکوزی پول لیبی را پس بدهد

سودای جدید پسر قذافی؛ ریاست جمهوری از مخفیگاه

سیف الاسلام قذافی در ادامه افزود: «در اینجا از اقدامات در دست برای سرعت بخشیدن به انتخابات ریاست جمهوری در لیبی حمایت می کنم. باید خاطر نشان کنم که در لیبی جریانهایی هستند که تلاش می کنند شرایط بحرانی را پایدار نگه دارند. آنها در واقع از بحران سود می برند. باید هشدار بدهم اگر انتخابات ریاست جمهوری در لیبی به تاخیر بیافتد، ما با خطر جنگ بی پایان در این کشور روبرو خواهیم بود. در پایان شخص سارکوزی را مسئول وضعیت آشوب زده لیبی، گسترش تروریسم و همچنین مهاجرت غیرقانونی در این کشور و در منطقه می دانم. از رییس جمهور ماکرون می خواهم که از انتخابات ریاست جمهوری در لیبی حمایت کند. حمایت او می تواند جبران مکافات رییس جمهوری گذشته فرانسه باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیف الاسلام قذافی: از رفورمیسم تا سرکوب

نیکولا سارکوزی در دادگاه تجدیدنظر هم به زندان محکوم شد

صدورکیفرخواست تازه علیه سارکوزی برای مشارکت در به انحراف کشاندن پرونده دریافت کمک مالی از لیبی