Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

داعش، فرصت ترکیه برای تسویه حساب با کردها

داعش، فرصت ترکیه برای تسویه حساب با کردها
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تحلیلی همزمان با آغاز حملات ترکیه به مواضع داعش، آنکارا اصرار دارد که مواضع حزب کارگران کردستان ترکیه، پ کا کا، نیز باید مورد حمله قرار گیرد

آگهی

گزارش تحلیلی

همزمان با آغاز حملات ترکیه به مواضع داعش، آنکارا اصرار دارد که مواضع حزب کارگران کردستان ترکیه، پ کا کا، نیز باید مورد حمله قرار گیرد. ترکیه کشته شدن دو مرزبان خود به دست نیروهای کرد را دلیلی برای این حمله به آنها ذکر می کند.

بر این اساس حمله ترکیه به مواضع کردها در شمال شرق این کشور نخستین حمله نیروهای این کشور به مواضع پ کا کا، پس از قرارداد صلح سال ۲۰۱۳ به شمار می رود.

اما دلایل حمله ترکیه به مواضع کردها همزمان با حمله به مواضع داعش در سوریه و عراق تنها به کشته شدن دو نیروی نظامی این کشور محدود نمی شود. ترکیه برای زیر پا گذاشتن توافق مهم صلحی که اکنون دو سال از آن می گذرد دلایلی مهمتر دارد.

ترس اردوغان از قدرت گرفتن کردها در شمال سوریه

طی ماههای گذشته نیروهای کرد نزدیک به پ کا کا با ائتلافی که در سوریه و عراق علیه داعش می جنگند، همکاری کرده است.

نیروهای کرد طی هفته های گذشته درگیری های شدیدی با داعش در شهرهای کوبانی و تل ابیض داشته اند. آنها همچنین در تلاشند تا شهرهایی را از مناطق شمالی سوریه از تصرف داعش بازپس گیرند.

ترکیه که همواره سعی در کاهش قدرت نفوذ کردها در درون کشور و یا کشورهای اطراف بخصوص مناطق شمالی سوریه داشته نسبت به احتمال قدرت گیری پ کا کا در این مناطق نگران است زیرا همگرایی میان کردهای ترکیه و سوریه می تواند در صورت قدرت گرفتن بیشتر آنها، خطری برای ترکیه باشد. قدرت یابی کردها در شمال سوریه می تواند موقعیت کردها را در ترکیه قدرتمندتر کند.

شاید همین دلیل سبب شد تا دولت ترکیه حتی پس از سقوط کوبانی واکنشی نشان ندهد و علیه داعش وارد عمل نشود. به اعتقاد برخی کارشناسان سقوط کوبانی و از بین رفتن یکی از مراکز کردها برای دولت اردوغان فرصت است و نه تهدید.

انتخابات پارلمانی فرصتی برای کردها

دولت حاکم در انتخابات اخیر ترکیه برای نخستین بار طی یک دهه اخیر اکثریت کرسی های پارلمان را نتوانست از آن خود کند که به این خود به معنای کاهش محبوبیت دولت اسلامگرای رجب طیب اردوغان در ترکیه است. همچنین این انتخابات نشان داد که دولت حاکم ناچار به تقسیم قدرت با احزاب و گروههای دیگر است.

علاوه بر این، راهیابی کردها به پارلمان ترکیه نیز زنگ خطری برای دولت آقای اردوغان است زیرا این فرصت می تواند زمینه فعالیتهای حزبی و مدنی کردهای ترکیه را گسترش دهد.

بر این اساس دولت اسلامگرای اردوغان از فرصت مقابله با داعش می تواند برای مقابله با مواضع کردها نیز بهره گیرد و با تضعیف آنها جلوی هرگونه تهدید از سوی آنها طی سالهای آتی را بگیرد.

نیروهای کرد در انتخابات اخیر پارلمانی در ترکیه با کسب ۱۳ درصد آرا وارد پارلمان شدند و به این ترتیب حزب عدالت و توسعه از تشکیل دولتی مستقل بازماند. همزمان با عدم پذیرش احزاب دیگر برای ائتلاف با دولت اردوغان احتمال برگزاری انتخاباتی دیگر در ماه نوامبر دور از ذهن نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگری ۸۰۰ نفر در ترکیه به ظن ارتباط با داعش و پ کا کا

کردهای سوری از حمله جنگنده های ترکیه به مواضع آنها در استان حلب خبر دادند

ادامه حملات هوایی ارتش ترکیه به مواضع داعش در سوریه و پ ک ک در عراق