اوباما در بازدید از موطن پدری می خواهد به دختران و زنان آفریقا کمک کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اوباما در بازدید از موطن پدری می خواهد به دختران و زنان آفریقا کمک کند

باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا در نخستین بازدید رسمی از موطن پدری اش کنیا می گوید که برای فراهم شدن امکانات آموزشی دختران و محافظت از زنان در قبال خشونتهای رایج در آفریقا تلاش می کند.

اوباما طی مراسمی در حضور رییس جمهوری کنیا گفت: «کارآفرینان آفریقایی می توانند به گسترش ایده های ضدخشونت کمک کنند و این قاره قابلیت آن را دارد که به مرکزی برای رشد جهانی تبدیل شود. با کوشش در خلق فرصتها، می توان تروریسم را به عقب راند.»

رییس جمهوری ایالات متحده، برنامه های آتی این کشور در کنیا را چنین شرح می دهد: «ما می خواهیم به یکدیگر کمک کنیم تا دختران آفریقا از امکانات آموزشی بهره مند شوند و زنان این قاره از خشونت مصون بمانند. امروز می خواهم اعلام کنم که کنیا بخشی از رویای ما در برنامه مراقبتهای بهداشتی و حفاظت از دختران در مقابل ایدز خواهد بود. ایالات متحده برای بهبود سیستم بهداشتی و پیشگیری از اشاعه بیماریهای همه گیر، تلاش خواهد کرد.»

اوباما روز شنبه در نایروبی پایتخت کنیا و پیش از آغاز مذاکره با رییس جمهوری این کشور، با اهدای یک تاج گل به قربانیان بمب گذاری سال ۱۹۹۸ در نایروبی ادای احترام کرد. در جریان بمب گذاری سفارت آمریکا در پایتخت کنیا که توسط گروه اسلامگرای القاعده انجام شد، دست کم ۲۱۳ تن کشته شدند.

اوباما همراه با پیش بردن مناسبات اقتصادی، آموزشی و امنیتی در این سفر، می کوشد تا با همکاری دولت کنیا به مقابله با گروه اسلامی الشباب که در کشور سومالی مستقر است، بپردازد.