Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اتحادیه اروپا و مشکل سهمیه بندی پذیرش پناهجویان

اتحادیه اروپا و مشکل سهمیه بندی پذیرش پناهجویان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیاست مشترک پناهندگی اتحادیه اروپا می گوید: «پناهندگی نباید یک بخت آزمایی باشد. کشورهای اتحادیه اروپا در پذیرفتن پناهجویان به شکلی شایسته، مسئولیتی

آگهی

سیاست مشترک پناهندگی اتحادیه اروپا می گوید: «پناهندگی نباید یک بخت آزمایی باشد. کشورهای اتحادیه اروپا در پذیرفتن پناهجویان به شکلی شایسته، مسئولیتی مشترک دارند. باید اطمینان یافت که با پناهندگان به درستی رفتار می شود و معیارهای یکسانی در مورد تمامی آنان اجرا می گردد و فارغ از آنکه یک پناهجو در کجا تقاضای پناهندگی می کند، نتیجه کار باید (در همه کشورها) یکسان باشد.»

اما واقعیت چیز دیگری است. آخرین آمارها نشان می دهند که مجارستان تنها ۹ درصد و بر خلاف آن بلغارستان ۹۴ درصد از درخواستهای پناهندگی را پذیرفته است.

ماجرای تقسیم پناهندگان در کشورهای اتحادیه اروپا کم و بیش از این قرار است. بیشتر مهاجران از کشورهای ایتالیا و یونان وارد اروپا می شوند.
کمیسیون اروپا در واکنش به مرگ پناهندگان در دریای مدیترانه، یک «برنامه عملکردی ده بندی برای حل بحران» تدارک دید که با پیشنهاد جابجایی و انتقال پناهجویان و مهاجران همراه بود. طبق این برنامه، چهل هزار مهاجر مستقر در ایتالیا و یونان باید به همراه بیست هزار مهاجر دیگری که در راه رسیدن به اروپا هستند، میان کشورهای عضو این اتحادیه پخش شوند.

بروکسل در اصل در نظر داشت تا به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بگوید که هر کدام بر اساس جمعیت و درآمد سرانه و نرخ بیکاری شان، باید چه تعداد از این پناهندگان را بپذیرند. اما کشورهای بسیاری از جمله اسپانیا، پرتغال، جمهوری چک و لهستان با این برنامه مخالفت کردند.

کشورهای اتحادیه اروپا اکنون با پذیرش داوطلبانه مهاجران و پناهجویان موافقت کرده اند. با اینحال سطح همکاری کشورها متفاوت بوده است. مجارستان اعلام کرده هیچ پناهنده ای را نمی پذیرد درحالیکه آلمان گفته است ده هزار و پانصد نفر را از ایتالیا و یونان خواهد پذیرفت که سه هزار نفر از تعداد پناهنده های پیشنهادی به این کشور بیشتر است.

در اینجا نمودارهایی تهیه شده که نشان می دهد هریک از کشورهای اتحادیه اروپا چه تعداد از مهاجران پیشبینی شده را پذیرفته اند.

برای مثال اگر از اتریش خواسته شده ۱۰۴۸ مهاجر را بپذیرد از آنجا که این کشور هیچیک از این مهاجران را تاکنون نپذیرفته عدد منفی ۱۰۴۸ به آن داده شده است.

کشورهایی که بیش از حد تعیین شده مهاجر قبول کرده اند با رنگ قرمز مشخص شده اند، در حالیکه آنهایی که مهاجران را کمتر از میزان پیشبینی شده پذیرفته اند با رنگ آبی متمایز شده اند.

انگلستان و دانمارک و ایرلند از سوی اتحادیه اروپا ملزم به شرکت در این برنامه نشده اند. با این وجود، دوبلین (پایتخت ایرلند) نزدیک به ششصد پناهنده را خواهد پذیرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست بدون نتیجه وزرای کشور اتحادیه اروپا در زمینه اسکان مهاجران

رویای اقامت در اروپا با ترغیب به خرید ملک؛ سودجویان در سوئد از اتباع خاورمیانه کلاهبرداری می‌کنند

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟