درمان یک کودک مبتلا به ایدز در فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
درمان یک کودک مبتلا به ایدز در فرانسه

یک دختر ۱۸ ساله فرانسوی که قبل از به دنیا آمدن و در دوران بارداری مادرش به ویروس ایدز مبتلا شده، در حال بهبودی است و بدنش توانسته در برابر شیوع این ویروس مقاومت کند.

درمان این دختر جوان با «داروهای ضدویروس پسگرد» تا شش سالگی ادامه داشته و پس از آن داروها متوقف شده است.

این اولین نمونه ای شناخته شده ای است که در حال درمان است. پزشکان براین باورند که درمان زودهنگام سیستم ایمنی بدن او را تقویت و ویروس را کنترل کرده است.

دکتر پی یر فرانس، پزشک متخصص اطفال بیمارستان نکر در پاریس که به نتیجه این یافته امیدوار است، گفت: «اگر در میان دیگر بیماران نیز همین مشخصات و ساز و کار را پیدا کنیم، با این امید که بدن خودبخود ویروس را دفع می کند، می توان درمان را بدون آنکه آنها در معرض خطر قرارگیرند، متوقف کرد.»

موضوع درمان طولانی مدت ایدز در میان بزرگسالان پیش از این مطرح شده بود، اما یافته جدید اهمیت درمان زودهنگام کودکانی که ویروس ایدز را از مادر ناقل گرفته اند، برجسته می کند و افق جدیدی برای درمان سریع اینگونه بیماران و نیز تحقیقات بیشتر در زمینه کشف واکسنی برای ایدز می گشاید.

ژان فرانسوا دلفرسی، مدیر موسسه ملی تحقیقات ایدز گفت: «این یافته می تواند گامی به سوی کشف یک واکسن باشد. اساسا واکسن باید از بدن در برابر عفونتها محافظت کند و بدن این دختر جوان سیستم ایمنی ای دارد که وی را در برابر تکثیر ویروس محافظت می کند.»

آمارهای سازمان جهانی بهداشت حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۳ نزدیک به سه میلیون و دویست هزار کودک زیر ۱۵ سال به ویروس ایدز مبتلا بودند.