بازگشایی بانکها همزمان با افزایش مالیات بر ارزش افزوده در یونان

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
بازگشایی بانکها همزمان با افزایش مالیات بر ارزش افزوده در یونان

بانکهای یونان روز دوشنبه بعد از سه هفته تعطیلی بار دیگر درهای خود را به روی مشتریان می گشایند. قرار است همزمان با بازگشایی بانکها، محدودیتهای دریافت پول نقد از دستگاههای خودپرداز نیز برداشته شود. شهروندان یونانی در مدت تعطیلی بانکها اجازه داشتند که فقط تا سقف ۶۰ یورو در روز از خودپردازها دریافت کنند.

تحول مهم دیگری که از روز دوشنبه در اقتصاد یونان رخ خواهد داد، افزایش مالیات بر ارزش افزودۀ کالا و خدمات است که یکی از شروط وام دهندگان خارجی برای ارائه بسته جدید کمک مالی به شمار می رود. به این ترتیب نرخ مالیات بر ارزش افزوده در یونان نسبت به گذشته افزایش چشمگیری خواهد داشت و از ۱۳ درصد به حدود ۲۳ درصد خواهد رسید.

بیشترین افزایش مالیات بر ارزش افزوده مربوط به کالاهایی همچون شکر و خدماتی مثل تاکسی و خدمات کفن و دفن خواهد بود.

یک یونانی می گوید: «هر تصمیمی که درباره یونان گرفته شده، عملی خواهد شد. تدابیر جدید فایده ای ندارد. هیچ چیزی نسبت به پنج سال گذشته عوض نمی شود. اما این تدابیر به نظرم ضروری هستند.»

شهروند دیگری می گوید: «همه کسانی که به دولت وابسته اند کار را بدتر می کنند. اگر کسی بیاید که فکر تازه ای داشته باشد بهتر است.»

کلیساهای یونان نیز که تاکنون از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف بوده اند، قرار است از این پس این مالیات را به دولت بپردازند.