ابهام در پرونده سقوط پرواز ام. اچ. ۱۷، یکسال پس از حادثه

ابهام در پرونده سقوط  پرواز ام. اچ. ۱۷، یکسال پس از حادثه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هفدهم ژوئیه ۲۰۱۴، یک فروند هواپیمای خطوط هوایی مالزی در شرق اوکراین و در نزدیکی مرز روسیه سرنگون شد. این هواپیما بر فراز منطقه دونباس پرواز می کرد که

آگهی

هفدهم ژوئیه ۲۰۱۴، یک فروند هواپیمای خطوط هوایی مالزی در شرق اوکراین و در نزدیکی مرز روسیه سرنگون شد. این هواپیما بر فراز منطقه دونباس پرواز می کرد که محل رویارویی سربازان اوکراینی و جدایی طلبان هوادار روسیه بود. دویست و نود و هشت سرنشین این هواپیما که یکصد و نود و سه تن از آنها هلندی بودند، در جریان این فاجعه جان باختند.

پس از گذشت یکسال، هنوز نتیجه نهایی تحقیقات مربوط به علت وقوع حادثه منتشر نشده شده است. نخستین گزارش تیم هلندیِ تحقیق سپتامبر گذشته ارائه شد. مقامات قضایی هلند اخیرا اسنادی را فاش کرده اند که حاکی از دست داشتن احتمالی جدایی طلبان اوکراینی و نیز کشور روسیه در این ماجرا است. بر اساس گزارش ها انتظار نمی رود جمع بندی و نتیجه نهایی تحقیق در باره مسببان این واقعه تا پایان سال جاری میلادی منتشر شود.

پیشرفت دیگری نیز در این پرونده حاصل شده است. مالزی، استرالیا، بلژیک، هلند و اوکراین به عنوان اعضای تیم مشترک بررسی علل سقوط هواپیما، روز دوشنبه رسما با تسلیم درخواستی به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان تشکیل یک دادگاه بین المللی برای محاکمه عاملان اصلی این حادثه شدند.

جرارد وان بوهِمن نماینده نیوزلند در سازمان ملل متحد که کشورش ریاست ماه ژوئیه شورای امنیت را بر عهده دارد، در باره این درخواست می گوید: «آنها به دنبال یافتن مکانیسمی برای بررسی مسئولیت کیفری عاملان حمله به هواپیما هستند. من فکر میکنم این مسئله در طول ماه های آینده محور نشست ها و مشاوره های بسیار فشرده قرار خواهد گرفت.»

روسیه ضمن مخالفت با تشکیل دادگاه ویژه برای محاکمه عاملان سقوط هواپیمای مالزیایی این طرح راغیر سازنده خوانده و اعلام کرده از تصویب آن در شورای امنیت جلوگیری می کند.

از زمان وقوع حادثه تاکنون روسیه و اوکراین یکدیگر را به دست داشتن در سرنگونی هواپیما متهم می کنند. کی یف معتقد است بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی توسط جدایی طلبان طرفدار روسیه و بر اثر اصابت یک فروند موشک ساخت این کشور سرنگون شده است. مسکو این اتهام را رد میکند و انگشت اتهام را به سوی ارتش اوکراین نشانه می رود.

این در حالی است که روز چهارشنبه دادگاهی در شیکاگو «ایگور گیرکین» ملقب به «ایگور استرلکوف » رهبر شورشیان اوکراین و وزیر دفاع سابق جمهوری خود خوانده دونتسک را به هماهنگی عملیات شلیک به سوی پرواز ام. اچ. ۱۷ متهم کرد. بر اساس این اتهام کرملین کاملا در جریان این ماجرا قرار داشته است.

حکم دادگاه شیکاگو پایانی بود بر روند رسیدگی به شکایت خانواده های هجده تن از قربانیان این حادثه از جمله خانواده های شش قربانی بریتانیایی. آنها خواهان غرامتی به ارزش نهصد میلیون دلار شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین سالگرد سقوط هواپیمای مالزیایی در شرق اوکراین

آوارگان جنگ غزه برای زنده ماندن و به دست آوردن غذا مبارزه می‌کنند

شبکه کان اسرائیل: اگر ترانه باران اکتبر رد شود یوروویژن امسال را ترک می‌کنیم