توافق بر سر سومین برنامه کمک مالی به یونان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
توافق بر سر سومین برنامه کمک مالی به یونان

پس از حدود هفده ساعت مذاکره سخت و دشوار برای رسیدن به توافقی همه جانبه، الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان، برنامه اصلاحات درخواست شده را پذیرفت و رهبران منطقه پولی یورو برای آغاز گفتگوها درباره سومین طرح نجات اقتصادی اعلام آمادگی کردند.

میزان سومین کمک مالی به یونان که در چارچوب مکانیسم ثبات اروپایی در عرض سه سال به این کشور اعطا می شود هشتاد و شش میلیارد یورو اعلام شده است که طبق یک برنامه از پیش تعیین شده شانزده میلیارد یورو از آن تا مارس ۲۰۱۶ میلادی توسط صندوق بین المللی پول تامین خواهد شد.

آقای سیپراس همچنین شرط مطرح شده توسط آلمان برای تاسیس یک صندوق خصوص سازی را پذیرفته است. بر اساس این پیش شرط، صندوق خصوصی سازی نه در لوکزامبورگ بلکه در یونان قرار خواهد گرفت و مقامات یونانی تحت نظارت نهادهای اروپایی آن را اداره خواهند کرد.

هدف از تاسیس این صندوق جمع آوری مبلغی به ارزش پنجاه میلیارد یورو حاصل از فروش دارایی های دولتی در یونان است که بیست و پنج میلیارد یورو از آن به تامین اعتبار بانک های یونانی و نیم دیگر آن برای بازپرداخت بدهی ها و نیز سرمایه گذاری در اقتصاد این کشور اختصاص داده می شود.

بر اساس این توافق، کمیسیون اروپا به موجب پیشنهاد ژان کلود یونکر به دولت یونان برای بازگشت به مسیر رشد و نیز ایجاد فرصتهای شغلی کمک خواهد کرد. از جمله این کمکها سرمایه گذاری ۳۵ میلیارد یورویی صندوق های اروپایی در یونان عنوان شده است.

اما پیش از آغاز مذاکرات در مورد برنامه نجات اقتصادی، پارلمان یونان باید شش محور این توافق از جمله چهار محور اصلی آنرا تا روز چهارشنبه تصویب کند. متوقف شدن اتوماتیک هر نوع هزینه در صورت انحراف از اهداف بودجه، ساده سازی سیستم مالیات بر ارزش افزوده و گسترده کردن وسعت آن برای افزایش برداشتهای مالیاتی و نیز اقدامات اصلاحی در سیستم بازنشستگی از جمله محورهای مورد تاکید طرفهای اروپایی است.

سند توافق به دست آمده در نشست رهبران منطقه یورو، همچنین از یونان می خواهد به موجب توصیه های سازمان امنیت و همکاری اروپا، برنامه ای زمان بندی شده را برای خصوصی و آزاد سازی اقتصاد تدوین و اجرا کند. انعطاف در بازار کار و خصوصی سازی شبکه برق از مواردی است که در این برنامه باید مد نظر قرار گیرد.