Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روزهای دشوار نخست وزیر سیپراس؛ تحت فشار از داخل و خارج

روزهای دشوار نخست وزیر سیپراس؛ تحت فشار از داخل و خارج
Copyright 
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی اکثر یونانیان در همه پرسی پنجم ژوئیه با الکسیس سیپراس نخست وزیر چپگرای خود همراهی کردند و به در خواست های وام دهندگان نه گفتند. از میان

آگهی

گزارش تفصیلی

اکثر یونانیان در همه پرسی پنجم ژوئیه با الکسیس سیپراس نخست وزیر چپگرای خود همراهی کردند و به در خواست های وام دهندگان نه گفتند. از میان شرکت کنندگان در همه پرسی ۶۱.۳ رای دهندگان به درخواست های وام دهندگان رای منفی و ۳۸.۷ درصد رای آری دادند.

آقای سیپراس اکنون در مذاکره با وام دهندگان و برای دریافت سومین بسته نجات مالی ۵۳.۳ میلیارد یورویی جایگاه مستحکمتری دارد، اما او باید توافق پارلمان را برای طرح پیشنهادی جدیدش به وام دهندگان به دست آورد، توافقی که برای او آسان بدست نخواهد آمد.

هدف از طرح جدید اصلاحات اقتصادی دولت یونان جلوگیری از ورشکستگی و خروج احتمالی یونان از حوزه پولی یورو و جلب نظر مساعد وام دهندگان است.

مخالفان سرسخت او در بدست آوردن رای اکثریت نمایندگان پارلمان نه اپوزیسیون که هم حزبی های خود او در حزب چپگرای سیریزا هستند؛ چپهایی رادیکال تر در درون حزبی چپگرا و رادیکال که مصالحه با وام دهندگان را به قیمت مصالحه بیشتر و توافق در ازای ادامه سیاست های سختگیرانه تر اقتصادی که معتدلتر هم می شود، نمی پذیرند.

چهار کمیته در پارلمان یونان طرح پیشنهادی جدید دولت را بررسی می کنند و نمایندگان امروز جمعه یا احتمالا روز شنبه به آن آری یا نه خواهند گفت.

آیا یونان اعلام ورشکستگی می کند و از حوزه پولی یورو و اتحادیه اروپا خارج می شود؟ به نظر می رسد در نهایت مصالحه آتن و یونان مانع تحقق چنین سناریویی خواهد شد اما در نهایت و تا روشن شدن وضعیت نهایی یونان آنکه شدیدا تحت فشار است نخست وزیر الکسیس سیپراس است. نخست وزیری جوان که از یک سو باید وام دهندگان را متقاعد و با آنان مصالحه کند و از سوی دیگر هم حزبی های خود را راضی نگهدارد.

از ۳۰۰ کرسی پارلمان یونان ۱۶۲ کرسی در اختیار چپگرایان و احزابی است که با حزب حاکم سیریزا ائتلاف کرده اند.

طرح جدید دولت یونان فردا شنبه از سوی وزیران دارایی ۱۹ کشور حوزه پولی یورو و یک روز بعد توسط سران ۲۸ کشور اتحادیه اروپا بحث و بررسی خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طلبکاران یونان را بهتر بشناسیم

روزهای دشوار نخست وزیر سیپراس؛ تحت فشار از داخل و خارج

واکنش شهروندان یونانی به پیشنهادهای جدید دولت برای باقی ماندن در یورو