تعطیلات تابستانی؛ مانع یا لازمه یادگیری بهتر؟

تعطیلات تابستانی؛ مانع یا لازمه یادگیری بهتر؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در زمینه آموزش همچنان بحث داغی بین طرفداران و مخالفان تعطیلات طولانی وجود دارد. در برنامه «جهان آموزش» ما با راههای خلاقانه بیشتری در زمینه گذراندن

آگهی

در زمینه آموزش همچنان بحث داغی بین طرفداران و مخالفان تعطیلات طولانی وجود دارد. در برنامه «جهان آموزش» ما با راههای خلاقانه بیشتری در زمینه گذراندن تعطیلات آشنا می شویم و بر روی این سوال متمرکز می شویم که آیا از یاد بردن درسها در تابستان یک معضل است؟

در ابتدا با دو پروژه گذراندن تعطیلات که تفاوت زیادی هم با یکدیگر دارند آشنا می شویم:

تعطیلات در پارک طبیعی فیلها در شمال تایلند

ما با دانشجویان داوطلبی در تایلند آشنا شدیم که تعطیلات تابستانی خود را با غذا دادن و حمام کردن یک فیل می گذرانند. اما چه چیزی می توان از فیلهای قوی هیکل مهربان یاد گرفت؟

“هیمیش” دانشجوی سال اول دانشکده پزشکی در اسکاتلند است و برای گذراندن تعطیلات خود به پارک طبیعی فیلها در شمال تایلند آمده است تا یک تعطیلات تابستانی مفید بگذراند. در پارک فیلها، داوطلبان از سراسر جهان یک هفته را به کمک به ۴۴ فیل سپری می کنند. همیش در همان روز اول اطلاعات زیادی کسب کرده است.

همیش رابرتسون، داوطلب شرکت در این برنامه می گوید: «فیل سواری به عنوان مثال، شکل خوبی از صنعت گردشگری است اما در این فرایند اتفاقات وحشتناکی برای فیلها می افتد. من در مورد تغذیه فیلها اطلاعات زیادی کسب کردم. آنها می توانند تا ۴۰۰ کیلوگرم غذا در روز مصرف کنند. من امروز برای فیلها غذا درست کردم و برای تغذیه آنها و همچنین کود دادن، درخت موز قطع کردم. روز پرکاری بود. کار زیادی زیر آفتاب داغ انجام دادیم.»

پارک طبیعی فیلها برنامه های بازدید مختلفی را پیشنهاد می کند. برنامه داوطلبانه آن از دوره زمانی یک هفته ای آغاز می شود. شصت داوطلب در بکب از این دوره های داوطلبانه عضو شده اند و به چهار گروه تقسیم شده اند. هر کدام از آنها وظایفی همچون حمام کردن فیلها، تمیز کردن مدفوع آنها، غذا درست کردن، بریدن ذرت و تمیز کردن پارک را برعهده دارند. هرچند انجام این کارها در یک مقصد گردشگری صورت می گیرد اما برخی از داوطلبان زمان اقامتشان را برای ماندن کنار فیلها، طولانی تر می کنند.

لیز از بریتانیا و جسی از کانادا تا حالا دو هفته را در اینجا گذرانده اند.

جسی راب، داوطلب شرکت در این برنامه می گوید: «به آن سختی که فکر می کنید نیست. به اینجا می آیید و می دانید که باید کار کنید. خوب طبعا به خوتان می گویید که “من در تایلند هستم و باید کار کنم!” اما خوب دست آخر شما درحال کمک به فیلها هستید. صادقنه بگویم که خیلی با ارزش است. این تنها لغتی است که می توانم به آن فکر کنم. می توانید ببینید که آنها آزادانه زندگی می کنند و می دانید که دارید به آنها کمک می کنید. خیلی خوب است.»

الیزابت مک گینلی، یک داوطلب دیگر شرکت در این برنامه می گوید: «من تصمیم گرفتم دو هفته اینجا بیایم و اکنون می بینم که برای سومین هفته هم اینجا هستم. خیلی هیجان انگیز است و فکر می کنم که برنامه داوطلبانه هفتگی راه خوبی است تا در این محل در مورد فیلها و فیلهایی که سختی زیادی در زندگی تحمل کرده اند، بیشتر اطلاع کسب کنید.»

پارک طبیعی فیلها توسط لِک بنیان گذاشته شده است و کار او توسط جامعه بین المللی مورد استقبال قرار گرفته است. او معتقد است که برنامه داوطلبانه راهی است تا جهان با موقعیت دشوار فیلها بیشتر آشنا شود. بویژه با فیلهایی که در صنعت گردشگری و بهره برداری از جنگلها مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند.

سانگدوئن شایلرت (لِک)، بنیانگذار پارک طبیعی فیلها می گوید: «بسیاری از مردم در سراسر جهان از پشت پرده زندگی فیلهای سیرک خبر ندارند. از پشت پرده برنامه های سرگرم کننده فیلها هم بی خبر هستند. خوب، ما این پروژه را بنیانگذاری کردیم. در ابتدا هدفمان نجات فیلهایی بود که مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند و از آنها بیش از حد کار کشیده می شود. وقتی آنها اینجا هستند باید کسی بیاید و در مورد زندگی آنها بیاموزد و آنها را درک کند.»

تقریبا چهار هزار فیل در تایلند وجود دارد که تخمین زده می شود که سه هزار تا از آنها در اسارت هستند. لِک امیدوار است که اردوگاههای بیشتری را متقاعد کند که از شیوه های او استفاده کنند.

اطلاعات بیشتر در مورد پارک طبیعی فیلها در تایلند:
http://www.elephantnaturepark.org/

تعطیلات در اردوگاه تابستانی مرکز فضایی اروپا

نظرتان چیست که تعطیلاتتان را در تلاش برای به هوا فرستادن پرتابه یک فضاپیما بگذرانید؟ در یک اردوگاه تابستانی در مرکز فضایی آندویا در نروژ، دانش آموزان تعطیلاتشان را با فراگیری از بهترین دانشمندان اروپا می گذرانند.

تا چند سال دیگر، دانش آموزان جوان این اردوگاه ممکن است به دانشمندان تراز اول پرتابه فضاپیماها تبدیل شوند.

آلخاندرا و ۲۲ دانش آموز دیگر از ۸ کشور مختلف اروپایی (همگی بین سنین ۱۷ تا ۲۰) تحت نظر برخی از مهمترین دانشمندان پرتابه فضاپیماها کار کردند و جنبه های مختلف به هوا فرستادن پرتابه را تجربه کردند. همه اینها ظرف مدت یک هفته کار گروهی فشرده در اردوی تابستانی مرکز فضایی در جزیره ای کوچک در بالای مدار قطب شمال رخ داد.

آگهی

آلخاندرا، دانش آموز می گوید: «من هر آنچه مربوط به فضا می شود بویژه فیزیک فضایی را دوست دارم.»

سید رافی، دانش آموز می گوید: « من به علوم طبیعی و فیزیک علاقمندم و همچنین به فیزیک فضایی و ریاضی هم علاقه دارم. کریکت بازی کردن را هم دوست دارم.»

نیکولاس، دانش آموز می گوید: «من کل ایده و کل این جریانِ هزاران کیلومتر به فضا و بالای اتمسفر و حتی فراتر از آن رفتن را دوست دارم. فوق العاده است.»

اردوگاه مرکز فضایی آندویا که در جزیره کوچک آندویا واقع شده، شمالی ترین مرکز دائمی پرتابه های فضاپیماها است و این اردوگاه فضایی اروپایی کاملا از تخصص فناوری و تحقیق فضایی نروژ و اروپا استفاده می کند.

به دلیل مکان آندویا که نزدیک قطب شمال است این محل برای تحقیق بر روی نورهای شمالی مکانی ایده آل است و دانشمندان بسیار ماهر را از سراسر جهان به خود جذب می کند. یک گروه داوطلب از شرکت کنندگان سابق مرکز فضایی اروپا که اکنون دانشجوی علوم و فناوری هستند وظیفه برنامه ریزی و سازماندهی عملی اردوگاه را برعهده دارند.

آگهی

کریستوفر ویکبو نس، سرپرست اردوگاه فضایی می گوید: «وقتی شرکت کنندگان به ما گفتند که بهترین هفته زندگی شان را تجربه کردند ما دریافتیم که اردوگاه موفق است. امیدوارم که برخی از آنها علاقمند شده باشند که زندگی حرفه ای خود را در زمینه علوم و فناوری ادامه دهند.»

بدین ترتیب، برای ترکیب الهام بخش علم و تفریح، گروه اردوگاه فضایی، فعالیتهای اجتماعی و وحدت بخش مختلفی را برای دانش آموزان سازمان می دهد. تماشایی ترین فعالیت به هوا فرستادن پرتابه فضاپیما است. دانش آموزان در پنج گروه مختلف کار می کنند و تمام مراحل پرتاب را تحت نظر دارند و اطلاعات و تجربیاتشان را با یکدیگر در میان می گذارند.

دانش آموزان با انجام دادن وظایف مربوط به عملیات، تحت نظر متخصصان، با فرایند به هوا فرستادن پرتابه ها آشنا می شوند.

آیا دانش آموزان آنچه آموخته اند را در تابستان فراموش می کنند؟

آیا در طول تعطیلات امکان از یاد بردن آنچه در مدرسه آموخته ایم وجود دارد؟ آیا برخی از دروس بیشتر از بقیه فَرار هستند؟ چه کاری برای جلوگیری از این امر می توان انجام داد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش ما با مارتین کورت، زیست شناس عصب گفتگو کردیم.

آگهی

در تابستان زمانی برای استراحت داریم و بسیاری از ما اعتقاد داریم که هیچ کاری انجام ندادن ما را برای سال بعد آماده می کند. مارتین کورت، زیست شناس عصب می گوید که این باور اشتباه است. براساس یافته های او تعطیلات تابستانی یکی از دلایل اصلی توفیق کم در آموزش است.

مارتین کورت، زیست شناس عصب می گوید: «در حقیقت شما اگر از دانشی که آموخته اید فعالانه استفاده نکنید می توانید آن را از یاد ببرید. این فرایندی است که شاید با آن آشنا باشید: یک زبان خارجی مثلا فرانسه را در نظر بگیرید. شما به پاریس سفر می کنید و از خودتان می پرسید که چطور من شش سال آن را در مدرسه خوانده ام؟ خیلی ساده هیچ چیز از آن برایتان باقی نمانده است.»

مغز ما وقتی در تعطیلات تابستان به تمرین نمی پردازیم دو مرحله به عقب برمی گردد. اما آیا یک نیاز واقعی برای استراحت مغز وجود ندارد؟

مارتین کورت می گوید: «این مسئله نسبتا مهم است که در دوران تعطیلات مواقعی باشد که مغز اصلا نگران مدرسه نباشد. تعطیلات تابستانی برای راضی نگه داشتن زیست شناشان عصب به وجود نیامده اند. آنها اول و مهمتر از همه برای این خلق شده اند که بچه ها امکان فرصتهای آموزشی دیگر هم در خارج از مدرسه داشته باشند زیرا ما نباید یادگیری را تنها به آنچه در مدرسه می گذرد، تقلیل دهیم.»

مسئله تنها یافتن تعادل بین هیچ کاری انجام ندادن و هر از چندگاه مجددا سراغ کتابها رفتن در زمان تعطیلات نیست. این امر مهم است که بچه ها در دوران تعطیلات تابستان باید لحظات مثبتی داشته باشند. آنها باید به کاری بیشتر از استفاده از تلفن و بازی کردن و بی هدف وقت گذراندن، مشغول باشند.

آگهی

مارتین کورت می گوید: «مغز، زمان گذرانده شده را به این شیوه به یاد می آورد: هر چه به دلیل سفر کردن، وقت گذراندن با دوستان و یا تجربه امری استثنایی، روز سریعتر گذشته شده باشد، مدت زمان بیشتری در حافظه ما باقی می ماند. روزی در دوران تعطیلات که ما هیچ کاری در آن انجام ندادیم همچون حفره ای در مغز می ماند و سپس همچون یک روز از دست رفته می شود.»

آیا دروسی هستند که به طور خاص در طول تعطیلات تابستانی در معرض خطر فراموش شدن باشند؟

مارتین کورت می گوید: «به طور خاص زبانهای خارجی اگر استفاده نشوند فراموش می شوند. به طور کلی، دروسی که مبنای آنها دانش به خاطر سپردنی است همچون تاریخ و جغرافی فراموش می شوند. هرچند ممکن است کسی بگوید که اینها بسرعت می توانند باز آموزی شوند که این مسئله در مورد زبانها صدق نمی کند. فراگیری مجدد آنها می تواند بیشتر طول بکشد.»

کارشناسان همچون مارتین کورت قویا توصیه می کنند که بچه ها به اردوگاههای تابستانی فرستاده شوند و یا به فعالیتهای مشابه بپردازند. تاثیر اینگونه تعطیلات می تواند بسیار سودمند باشد. خود مارتین کورت هم براساس تجربه شخصی خود که در گذشته فعالیتهای مختلفی در تابستان انجام داده چنین نظری دارد.

مارتین کورت می گوید: « می توانم به شما اطمینان بدهم که در پایان چنین فعالیتهایی بچه ها گاهی گریه می کردند و نمی خواستند به خانه برگردند. دلیل آن هم این نبود که در اردوگاه به آنها خیلی بد می گذشته است. بلکه به این دلیل بوده که انها حس این را داشتند که ۱۷ روز را در بهشت سپری کرده اند. آنها تجربیات باارزشی را در کنار بچه هایی که آنها هم همین نظر را داشتند، کسب کردند و این امر شخصا برای آنها بسیار پرمعنا بود.»

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جشن بزرگ هندوها در مالزی؛ باورمندانی که به نشانه توبه قلاب به پوست خود می‌زنند

دادگاهی در تایلند فردی را به اتهام اهانت به خانواده سلطنتی به ۵۰ سال زندان محکوم کرد

جسد مرد آلمانی در یک فریزر در تایلند پیدا شد