تظاهرات طرفداران اروپا در آتن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات طرفداران اروپا در آتن

پنجشنبه شب حدود پنج هزار نفر در مقابل پارلمان یونان در آتن و در طرفداری از اروپا تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان از آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان خواستند که قول خود را مبنی بر به توافق رسیدن با وام دهندگان به این کشور، اجرایی کند تا یونان بتواند در حوزه یورو باقی بماند.

این اولین تظاهرات طرفداران اروپا پس از برگزاری همه پرسی در یونان بود.

یکی از تظاهرکنندگان گفت: «این تظاهرات ربطی به رای “آری” یا “نه” یا احزاب مختلف ندارد. ما حتی از افرادی که رای “نه” دادند هم دعوت کردیم. اینجا ما همگی می گوییم که “ما در اروپا می مانیم”.»

یک تظاهرکننده دیگر اظهار داشت: «اگر وام دهندگان پیشنهادات دولت را بپذیرند دیگر خطری وجود ندارد. اما ما همچنان در این مورد شک داریم و به همین دلیل اینجا هستیم.»

برخی از تظاهرکنندگان با سوت زدن به دیگران هشدار می دادند و اعلام خطر می کردند.

یکی از تظاهرکنندگان در این مورد گفت: «سوتهای ما نشان می دهند که ما باید گوش به زنگ باشیم. مردم یونان باید دریابند که چه چیزی به مخاطره افتاده است.»

تظاهرات پنجشنبه شب با فراخوانی در شبکه های اجتماعی و با شعار “ما در اروپا زندگی می کنیم و این امر قابل مذاکره نیست” سازماندهی شده بود. این تظاهرات به گستردگی تجمعات مشابه پیش از برگزاری همه پرسی نبود.

خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید: «ادعای تظاهرکنندگان این است که ساعات آینده برای آینده یونان در اروپا حیاتی هستند. آنها از همگان می خواهند که در این مورد هوشیار باشند. برخی از آنها می گویند که در نظر دارند تا رسیدن دولت به توافقی بادوام در اینجا باقی بمانند.»