Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نبرد زنان در ویمبلدون

نبرد زنان در ویمبلدون
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش: فرنگیس محبی

سرینا ویلیامز، ماریا شاراپوا، اگنیسکا رادونسکا و گاربین موگوروزا از اسپانیا، چهار بازیکن تنیس زنان هستند که به مرحله نیمه نهایی رقابتهای تنیس گراند اسلم ویمبلدون راه یافتند. پیشتر آرانکا سنشز ویکاریو تنها بازیکن زن تنیس از اسپانیا بود که یازذه سال پیش موفق به پیشروی تا مرحله نهایی ویمبلدون شده بود.

سرینا ویلیامز از آمریکا که خود صاحب ۲۰ جام قهرمانی گراند اسلم است، چشم به شکستن رکورد ۲۲ جام استفی گراف دارد. دستیابی به مقام قهرمانی هر چهار گراند اسلم پی در پی، هدف دیگر سرینا ۳۳ ساله است. استفی گراف تنها بازیکن زن در تور بازیکنان حرفه ای زنان است که در سال ۱۹۸۸ درهرچهار گراند اسلم به پیروزی رسید.

سرینا که از پیش بینی و گفتگو با خبرنگاران در باره پیشروی در ویمبلدون حذر دارد، نشان داد که از شکستن این رکوردها چندان هم دور نیست و در سن ۳۳ سالگی از قدرتمندی جسمی و توانایی ذهنی او کاسته نشده است. ویکتوریا آزارنکا حریف سرینا در یک چهارم نهایی بود و با وجودیکه در بهترین فرم خود، حضوری مصمم و مستحکم داشت در آخر نتوانست از پس حریف دیرینه اش برآید و سرینا را با نتیجه ۳-۶, ۶-۲, ۶-۳ راهی نیمه نهایی کرد. سطح بالای تنیس از سوی هر دو بازیکن، پر تنش ترین بازی سنترکورت این دوره را تا کنون رقم زده است. تماشاگرانی که بخت حضور در زمین سنترکورت را داشتند شاهد حماسه ای کم نظیر بودند که دو ساعت و سه دقیقه بطول انجامید. شاید آن گروه از بازیکنان تنیس که مخالف پرداحت جوایز مالی یکسان به بازیکنان زن و مرد هستند با دیدن این بازی سکوت اختیار کنند. عده ای معتقدند که این عادلانه نیست که زنان جایزه ای یکسان دریافت کنند، در حالیکه قوانین بازی برای هر دو یکسان نیست. تنیس مردان در پنج ست و برای زنان در سه ست برگزار میشود.

ویکتوریا آزارنکا بدون از دست دادن ست در بازیهای قبلی به یک چهارم نهایی صعود کرده بود. در برایر سرینا هم ست اول را با سلطه کامل و با شکست یک گیم از آن خود کرد. اما در گیم سوم ست دوم، سرینا با بهره گیری از ۳ امتیار برای شکست سرویس گیم ویکتوریا تلاش کرد و درحالیکه ویکتوریا دو امتیار بریکش را پس گرفت، مغلوب برگشت قدرتمند سرینا شد و از آن به بعد سرینا که امید پیروزی را در خود پیدا کرد، توقف ناپذیر شد. در پایان دو بازیکن با تشویق و قدردانی تماشاگران همدیگر را در آغوش گرفتند.

بازیهای قبلی سرینا هم در این دوره خالی از هیجان و تفریح نبوده است. کلا سرینا بازیکنی است که در زمانی که از حریف عقب می افتد بازی اش تماشایی تر میشود. سرینا در دور یک هشتم در برابر خواهرش ونوس ایستاد. این دو خواهر هر یک صاحب پنج مقام قهرمانی ویمبلدون هستند. در شش رویارویی در ویمبلدون سرینا با چهار پیروزی بر ونوس پیشی دارد.

حریف سرینا در نیمه نهایی ماریا شاراپووا از روسیه است. شاراوپووا در سال ۲۰۰۲ در سن ۱۷ سالگی با شکست سرینا در فینال صاحب اولین مقام قهرمانی خود شد. ماریا در یک چهارم نهایی در برابر کوکو واندووه بازیکن آمریکایی و یکی از استعداد های جدید در تنیس زنان ایستاد. نتیجه این یازی در سه ست بنفع شاراپووا پایان یافت. اما دستیابی به این نتیجه برای شاراپووا آسان نبود. کوکو واندووه که بازیکنی محبوب تماشاگران بود، نه هراسی از مقابله با ضربات قهرمان پیشین ویمبلدون داشت و نه از شکایت کردن از روشهای غیر ورزشکارانه شاراپووا به داور. واندووه شاکی بود که شاراپووا به عمد در هنگام سرو کردن او، در آنطرف زمین حرکت میکند تا تمرکز او را بر هم بزند. بهرحال این بازی با نتیجه ۶-۳, ۶-۷, ۶-۲ پایان گرفت تا ماریا شاراپووا بار دیگر در نیمه نهایی در برابر سرینا ویلیامز قرار بگیرد.

در قسمت تنیس مردان در یک چهارم نهایی، تاکنون اندی ماری از بریتانیا و راجر فدرر از سوییس براحتی از سد حریفان خود واسک پاسپیسیل از کانادا و ژیل سیمون از فرانسه گذشتند و به دور نیمه نهایی راه یافتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نواک جوکوویچ برای دهمین بار قهرمان مسابقات گرنداسلم تنیس ملبورن شد

آزادی ستاره سابق تنیس جهان از بند؛ بوریس بکر از بریتانیا اخراج می‌شود

نواک جوکوویچ برای هفتمین بار فاتح مسابقات تنیس ویمبلدون شد