شگفتی رسانه های خارجی از نتایج همه پرسی یونان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شگفتی رسانه های خارجی از نتایج همه پرسی یونان

رسانه های خارجی که اخبار مربوط به همه پرسی یونان و نتایج آن را از نزدیک دنبال می کردند، از نتیجه آن شگفت زده شدند.
در حالی یونانی ها با اکثریت قاطع گزینه “نه” را برگزیدند که این نتیجه برای بسیاری از رسانه های خارجی شگفت آور بود به ویژه که آخرین نظرسنجی ها از رقابت تنگاتنگ بین گزینه های “آری” و “نه” حکایت داشت.

ژولین ننی، خبرنگار فرانسوی شبکه خبری «ای تِلِه» (iTELE) می گوید: «این برای روزنامه نگاران فرانسوی شگفت آور بود. حال یونان به وضوح با موضعی قویتر به مذاکرات با وام دهندگان خواهد رفت. پیش بینی آنچه رخ خواهد داد بسیار دشوار است. اولین بار است که یک همه پرسی از این جنس در یک کشور اینچنینی رخ می دهد.»

ماریا کاسادو، خبرنگار اسپانیایی شبکه «تی وی ای» (TVE) می گوید: «من فکر می کنم که امروز، پنجم ژوئیه ۲۰۱۵، روزی تاریخی است. نه فقط برای یونان بلکه برای کل اتحادیه اروپا چنین است. همچنین معتقدم که حالا که رای “نه” به نظر می رسد که پیروز شده، مسئله کلیدی پاسخی است که اروپا خواهد داد.»

در حالی که یونان در روزهای آینده در صورت دریافت نکردن کمک مالی وام دهندگان، ممکن است در سیستم مالی و بانکی خود با مشکل روبرو شود، انتظار می رود که پوشش اخبار یونان توسط رسانه های خارجی ادامه یابد.

خبرنگار یورونیوز از آتن می گوید: «برای یک هفته یونان در مرکز توجه جهانی است. هزاران خبرنگار از سراسر جهان در آتن ساکن شده اند و دقیقه به دقیقه تمام تحولات غیر منتظره را ثبت می کنند. اکنون آنها منتظرند تا دریابند پس از همه پرسی چه رخ خواهد داد.»