Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تاثیر بحران یونان بر بحران مهاجرت

تاثیر بحران یونان بر بحران مهاجرت
Copyright 
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یونانِ دستخوش بحران مالی شدید به لحاظ شمار ورود پناهجویان و مهاجران غیرقانونی از ایتالیا پیشی گرفته است. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد

آگهی

یونانِ دستخوش بحران مالی شدید به لحاظ شمار ورود پناهجویان و مهاجران غیرقانونی از ایتالیا پیشی گرفته است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) می گوید در نیمه اول سال جاری ۶۸ هزار نفر وارد از راه آبی و دریا وارد یونان شدند، این رقم هرچند نسبت به آمار مهاجرانی که به ایتالیا وارد شده اند فقط ۵۰۰ نفر بیشتر است اما از سیر صعودی ورود مهاجران به یونان حکایت دارد.

سه چهارم از ۲۱۹ هزار مهاجری که از دریاها و آب های مدیترانه رو به سوی اروپا کرده اند از ایتالیا وارد خاک اروپا شده اند.

ساخت حصار و دیوار حائل جدید در مرز یونان با بلغارستان و ترکیه ممکن است از شمار مهاجرانی که یونان را به عنوان دروازه ورود خود به اروپا بر می گزینند، بکاهد، اما در عین حال و بنا به گفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد مهاجران بیشتری را به انتخاب مسیر خطرناک دریایی مجبور خواهد کرد.

مهاجرت از مسیر های دریایی به اروپا در مقایسه با شمار ۷۴۸۵۰ نفری در سال ۲۰۱۴ میلادی، در نیمه اول سال جاری بین ماه های ژانویه تا ژوئن به رقم ۱۳۶۸۴۰ افزایش یافته است.

رهبران اروپا در ماه آوریل سال جاری با افزایش سه برابری بودجه عملیات تریتون و با هدف جلوگیری از روند رو به صعود مرگ و میر مهاجران در آب های دریای مدیترانه به توافق رسیدند.

بنا به آمار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در چهار ماهه اول سال جاری تا ماه آوریل، ۱۷۸۷ مهاجر در دریاها جان باخته اند.

آنتونیو گوترش، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می گوید: «کاهش شمار مهاجرانی که در دو ماه گذشته در دریاها غرق شده اند دلگرم کننده و نشانگر این است که با سیاست درست و عملیات موثر و کارآ نجات تعداد بیشتری از مهاجران در دریاها ممکن است. با این حال باید بخاطر هزاران پناهنده و مهاجری که هر هفته از دریای مدیترانه عبور می کنند باید هوشیار بود و خطر همچنان باقی است.»

تریتون، عملیات ارزان تر و کم فعالتر اتحادیه اروپا در ماه نوامبر گذشته جایگزین عملیات جستجو و نجات ایتالیا موسوم به ماره نوستروم شد.

وزیر کشور بریتانیا گفته است «وزرا در سراسر اروپا» نگران این بودند که ماره نوستروم مهاجران را بخاطر امیدوار کردن آنها به نجات داده شدن، ترغیب می کرده است تا خطر کنند و بخواهند از دریاها عبور کنند و به اروپا برسند.

اما آمار و ارقام نشان می دهد که حتی توقف عملیات ماره نوسترومِ ایتالیا، مهاجران را نسبت به عبور از دریای مدیترانه دلسرد نکرده و از آمار صعودی نکاسته است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید مرگ ۱۳۰۸ مهاجر تنها در ماه آوریل سال جاری موجب اعتراض جهانی شده و اتحادیه اروپا را به واکنش مجبور کرده است.

تاثیر خروج احتمالی یونان از اتحادیه اروپا بر بحران مهاجرت چه خواهد بود؟

یونان در بن بست مذاکرات با وام دهندگان بین المللی و در آستانه ترک حوزه پولی یورو و اتحادیه اروپا قرار داد. چنین سناریویی فشار ناشی از مهاجرت و مهاجران را متوجه ایتالیا و اسپانیا خواهد کرد.

آندریا گیمیس تحلیلگر مرکز سیاست اروپا می گوید:«آمار سازمان ملل متحد حاکی است یونان برای ۹۰ درصد از پناهجویان فقط یک کشور گذار است. یونان به خودی خود کشوری جذاب برای مهاجران نیست. اگر احتمال خروج یونان از حوزه پولی یورو و اتحادیه اروپا روی دهد جذابیت یونان برای مهاجران حتی بیش از گذشته خواهد بود.»

وی می افزاید: «خروج یونان از اتحادیه، به احتمال زیاد به مهاجرت شهروندان یونان به سمت دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نیز به بحث پیرامون محدودیت جابجایی آزاد شهروندان اتحادیه اروپا و شعارهای پوپولیستی در خصوص به اصطلاح مزایای اجتماعی گردشگری، دامن خواهد زد.»

مارک پیرینی، محقق مهمان در اتاق فکر کارنگی اروپا از معضل دیگری می گوید. وی معتقد است:«بدون شک سیاست های ریاضتی بیشتر تاثیری منفی بر هزینه های عمومی و خصوصی بدنبال خواهد داشت، بر هزینه ها و بودجه هایی که صرف پناهندگان می شود. تاثیر منفی چنین سناریویی را می توان بر پناهندگان سوری دید که وارد یونان می شوند. در سایه بحران و ادامه سیاست های ریاضتی در یونان و نسبت به گذشته، مزایای کمتری به آنان اختصاص داده خواهد شد.»

خانم گیمیس از سوی دیگر معتقد است یونان می تواند با استناد به آمار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از ادامه سیاست های ریاضتی به عنوان یک برگ برنده در مذاکرات با اتحادیه اروپا و دریافت کمک مالی استفاده بهینه ببرد.

آگهی

وی می افزاید: «بسته نجات مالی یونان، و بحران پناهندگان دو پرونده مجزا هستند. همچنین، یونان یکی از ذینفع ترین کشورهایی است که بدلیل ورود بسیار زیاد پناهجویان کمک های مالی زیادی از اتحادیه اروپا دریافت می کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاپ راه را برای قدیس شدن یک اینفلوئنسر نوجوان باز کرد

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد

پلیس ایتالیا از جعبه‌های سوهان و گز مسافران ایرانی ۵ کیلوگرم تریاک و شیشه کشف کرد