اوباما: تابستان امسال سفارت آمریکا در هاوانا بازگشایی خواهد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اوباما: تابستان امسال سفارت آمریکا در هاوانا بازگشایی خواهد شد

رییس جمهوری آمریکا چهارشنبه اعلام کرد پیشرفتهای دیپلماتیک تاریخی این کشور با کوبا وارد مرحله جدید خواهد شد.

وی از کاخ سفید و به همراه جو بایدن، معاون خود گفت: “جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده تابستان امثال به کوبا سفر خواهد کرد تا بازگشایی سفارت آمریکا در هاوانا رسما آغاز شود. بار دیگر تکرار می کنم که ما همچنان اختلافات زیادی داریم… آمریکا همچنان یکی از مدافعان آزادی اندیشه و آزادی ارتباطات باقی خواهد ماند.”

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در آخرین توییت خود بازگشایی سفارت آمریکا در هاوانا را تایید کرده و گفته است با سفر به هاوانا و بازگشایی سفارت به پنجاه و چهار سال عدم روابط دیپلماتیک بین دو کشور پایان خواهد داد.

باراک اوباما نیز تاکید کرد که با آغاز روابط دیپلماتیک بین دو کشور، مرحله جدیدی از حضور ایالات متحده در آمریکایی لاتین را تجربه خواهیم کرد.

وی در مورد این سرآغاز تاریخی روابط پس از بیش از نیم قرن گفت: “ نمی توانیم آینده کوبا را گروگان گذشته اش کنیم. از کنگره خواسته ام تا تحریمهای اقتصادی علیه این کشور لغو شود. کمک کنیم تا بازرگانان دو کشور بتوانند به مبادله تجاری اقدام کنند.”

باراک اوباما همچنین بازگشایی سفارت آمریکا در هاوانا را عامل ارتباط مستقیم بین مردم کوبا و ایالات متحده آمریکا دانست و گفت اینگونه و با حضور فیزیکی می توانیم اعتماد کوبایی ها را جلب کرده و روابطمان را گسترش دهیم.