Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آشنایی با چند طرح کمک به آموزش کودکان آواره سوریه

آشنایی با چند طرح کمک به آموزش کودکان آواره سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جنگ در سوریه وارد پنجمین سال خود می شود. صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) تخمین می زند که در سوریه حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار کودک به مدرسه نمی روند

آگهی

جنگ در سوریه وارد پنجمین سال خود می شود. صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) تخمین می زند که در سوریه حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار کودک به مدرسه نمی روند. این بحران کشورهای میزبان میلیونها آواره را با مشکل بزرگی مواجه کرده است. در این برنامه با برخی از برنامه هایی که بسختی در صدد بهتر کردن شرایط آموزشی کودکان آواره هستند آشنا می شویم.

برنامه های بنیاد زنان آزاد رجاوا

از هر پنج مدرسه در سوریه یکی از آنها آسیب دیده، تخریب شده و یا از آن برای اهداف دیگری استفاده می شود. با این حال در شهر قامِشلی از برخی از مدارس برای نزدیک کردن گروه های قومی مختلف به یکدیگر استفاده می شود.

در شهر قامشلی در شمال شرقی سوریه برخی از کودکان آوارگان می توانند به جای چادرها در خانه هایی واقعی زندگی کنند و به مدارس آجری واقعی بروند.

کودکان در قامشلی از دوران مهد کودک یاد می گیرند که دست کم به سه زبان بنویسند و صحبت کنند جایی که چند زبانی بخشی ضروری از زندگی شده است.

بنیاد زنان آزاد همچنین برنامه هایی در اردوگاه نوروز که فاصله زیادی با قامشلی ندارد در دست اجرا دارد. در اردوگاه نوروز اکنون بین پنج تا شش هزار تن از ایزدیان که تابستان گذشته از عراق فرار کردند و حدود پنجاه خانواده عرب زندگی می کنند. در این اردوگاه کودکان از پنج تا هفده سالگی در مدارس اردوگاه آموزش می بینند. خود معلمان نیز دوره آموزشی می گذرانند.

برنامه های یونیسف و سازمان غیر دولتی «بیاند» در لبنان

لبنان اکنون تبدیل به خانه بیش از ده میلیون آواره سوری است که نیمی از آنها کودک هستند. بسیاری از خانواده ها در شهرک های غیر رسمی و در چادر زندگی می کنند. هجوم مستمر آوارگان همه خدمات از آموزش و بهداشت گرفته تا برق و آب را تحت فشار قرار داده است. به شکلی غم انگیز تنها حدود ۱۰۰ هزار تن از کودکان به مدرسه می روند.

حدود ۳۰۰ هزار کودک اهل سوریه در لبنان به مدرسه نمی روند اما بسیاری از آنها می توانند نوعی آموزش غیر رسمی ببینند. یونیسف و سازمان های غیر دولتی همچون «بیاند» (BEYOND) بمعنای فراتر مراکزی برای یادگیری و بازی ایجاد کرده اند تا به یادگیری بچه ها کمک کنند.

یونیسف امسال درخواست حدود ۱۶۰ میلیون دلار کرده است تا بیش از صد هزار کودک سوری را در مدرسه نگاه دارد و تعداد بیشتری را نیز بتواند به این تعداد اضافه کند. نظام آموزشی لبنان نیز منابع خود را گسترش داده است. بسیاری از موسسات اکنون در دو نوبت کاری، کار می کنند تا به کودکان سوری کمک کنند که بر مشکلات آموزشی خود فائق آیند.

کودکان آواره سوری در لبنان به برخی از پیشرفتها دست یافته اند و به دنبال فرصتهای بهتری هستند ولی همچنان چالشهای زیادی باقی است.

لینکهای مفید:

بنیاد زنان آزاد رجاوا:
http://www.weqfajinaazad.org/en/

برنامه سازمان غیر دولتی «بیاند»:
https://www.facebook.com/beyond.association

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف):
http://www.unicef.org

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید