گروه داعش، سکه دینار ضرب می کند

گروه داعش، سکه دینار ضرب می کند
نگارش از مهران احمدی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصاویری که در برخی شبکه های اجتماعی منتشر شده نشان می دهد که گروه داعش قصد دارد تا در حیطه جغرافیایی تحت کنترل خود در عراق و سوریه از واحد پول دینار

تصاویری که در برخی شبکه های اجتماعی منتشر شده نشان می دهد که گروه داعش قصد دارد تا در حیطه جغرافیایی تحت کنترل خود در عراق و سوریه از واحد پول دینار خود استفاده کند.

آگهی

داعش سکه های طلای دینار را برای مبادلات درون سرزمینهای تحت کنترل خویش ضرب کرده است. جمعیتی شش میلیون نفری در سرزمینهای تحت کنترل این گروه تروریستی زندگی می کنند.

تصاویر منتشر شده سکه طلای یک دیناری را با تصویر هفت خوشه گندم نشان می دهد و سکه طلای پنج دیناری را هم با نقشه جهان نشان می دهد. طراحی این سکه ها مشابه طراحی است که گروه داعش یک سال پیش زمانی که برای اولین بار از به جریان افتادن واحد پول خود سخن گفت، نشان داده بود.

گزارش شده است که این سکه ها بر اساس سکه های دینار خلافت عثمان، خلیفه سوم مسلمانان طی سالهای ۲۳ تا ۳۵ هجری طراحی شده است.

گروه داعش سال گذشته در سرزمین های تحت کنترل خویش اعلام خلافت کرد و ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه دستور به جریان افتادن «دینار اسلامی» را به شکل سکه های طلا صادر کرده بود.

گزارش شده است که گروه داعش همچنین نرخ برابری واحد پول خود با ارزهای خارجی را هم اعلام کرده است. بنابر این گزارشها یک دینار طلا گروه داعش معادل ۱۳۹ دلار آمریکا ارزش خواهد داشت و یک دینار نقره این گروه هم معادل یک دلار آمریکا خواهد بود.

احتمال داده می شود که سکه های ضرب شده همزمان با یک سالگی اعلام خلافت این گروه در روز ۲۹ ژوئن به جریان بیفتند.

بر روی سکه های ضرب شده توسط گروه داعش همچنین نوشته ای به زبان عربی هم نقش بسته است. ترجمه این نوشته «حکومت اسلامی، خلافتی براساس اصول پیامبر» است.

گروه داعش قسمتهای بزرگی از سوریه و عراق را امروز در کنترل خویش دارد و قصد دارد از طریق کنترل سرزمینهای نفت خیز شمال سوریه و عراق از جمله مناطق اشغالی اقلیم کردستان به درآمدزایی بپردازد.

برخلاف سایر گروههای تروریستی همچون گروه القاعده در عراق، گروه داعش بخش اصلی درآمدش را از طریق دریافت کمکهای مالی تامین نمی کند. با اینکه این گروه کمکهایی مالی از برخی سرمایه داران کشورهای حاشیه خلیج فارس دریافت می کند اما درآمد اصلی این گروه از فروش نفت سرزمینهای تحت کنترلش در غرب عراق و شرق سوریه تامین می شود. این گروه همچنین مانند سایر گروههای تروریستی درآمدی نیز از محل گروگانگیری و باج خواهی برای آزادی گروگانان به دست می آورد.

گروه داعش استان نفت خیز دیرالزور در سوریه و شهرهای موصل و تکریت و استان وسیع و بااهمیت انبار در عراق را تصرف کرده است. این گروه بیشتر تولید نفت خام و گاز سوریه، پالایشگاهها و قسمتهای مهم لوله های شبکه توزیع دولت عراق و دولت اقلیم کردستان عراق را در دست دارد.

عراق یکی از اعضای موسس اوپک بود و بزرگترین تولیدکننده نفت پس از عربستان سعودی شمرده می شود و ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز تولید می کند. ذخیره نفت عراق تا ۱۵۰ میلیارد بشکه تخمین زده می شود که پس از عربستان، یکی از بزرگترین ذخایر نفت در جهان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از نیروهای دولتی سوریه تا القاعده و مخالفان اسد؛ عضوگیری از کودکان توسط گروه‌های مسلح افزایش یافت

دست‌کم سه جنگجوی داعش در حمله نیروهای آمریکا به شمال سوریه کشته شدند

«کردهای مستقر در عراق برای مقابله با حملات تازه ایران آماده می‌شوند»