Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روز بزرگ برای یونان فرا رسیده است

روز بزرگ برای یونان فرا رسیده است
Copyright 
نگارش از Vida Samei با استفاده از  REUTERS, AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روز چهارشنبه، وزرای دارایی منطقۀ پولی یورو در ادامۀ گفت و گوها بر سر بدهی های یونان در بروکسل گردهم می آیند. این نشست که به فاصلۀ دو روز از نشست فوق

آگهی

روز چهارشنبه، وزرای دارایی منطقۀ پولی یورو در ادامۀ گفت و گوها بر سر بدهی های یونان در بروکسل گردهم می آیند. این نشست که به فاصلۀ دو روز از نشست فوق العادۀ رهبران کشورهای اتحادیۀ اروپا برگزار می شود، آخرین شانس میان طرف های مذاکره کننده برای رسیدن به یک توافق است.

قرار است پس از این نشست، الکسی سیپراس، نخست وزیر یونان با وام دهندگان و همچنین روسای کمیسیون و شورای اروپا دیدار کند.

همزمان، واکنش ها به این مذاکرات در یونان نیز افزایش یافته و مخالفان و موافقان توافق با اروپا به خیابان ها آمده اند. مهمترین تاثیر اصلاحات خواسته شده توسط اروپا بر قشر کم درآمد یونان خواهد بود و همین مساله بر نگرانی این اقشار دامن زده است.

یکی از تجمع کنندگان روز سه شنبه در مقابل پارلمان یونان می گوید: «حتی اگر حقوق بازنشستگان کم هم نشود، باز هم همه چیز گران خواهد شد. مثلا افزایش مالیات بر ارزش افزوده برای برق را ببینید، بازنشستگان چه کار باید بکنند؟ چقدر دیگر باید دستمزد بازنشستگان کم شود؟ ۶۰ درصد از آنها الان با حقوق ۵۰۰ یورو در ماه زندگی می کنند.»

یکی دیگر از شهروندان نیز به مشکلات نسل جوان در این کشور اشاره می کند و می گوید: «او [الکسی سیپراس] باید هرکاری که می تواند برای آیندۀ نسل های بعدی و همه مردم انجام دهد تا همچنان چیزی برای خوردن داشته باشیم. ما همه چیزمان را داده ایم ولی آنها باز هم بیشتر و بیشتر مطالبه می کنند.»

پیشنهادهای اخیر آتن از سوی رهبران اتحادیۀ اروپا مثبت ارزیابی شده و مذاکرات بر همین اساس ادامه یافته است. آتن در این برنامه های جدید، پیشنهاد صرفه جویی مبلغ ۸ میلیارد یورو طی دو سال آینده را گنجانده است. ضمن آنکه بر طبق این پیشنهادها، مالیات ثروتمندان افزایش خواهد یافت.

همزمان، اخبار منتشر شده حاکی از مخالفت برخی از اعضای حزب سیریزا در پارلمان با توافق احتمالی میان یونان و طلبکاران است. الکسی میتروپولوس، یکی از نمایندگان حزب سیریزا در پارلمان این توافق را “سنگ قبری برای اقتصاد یونان” آنهم بعد از پنج سال اجرای برنامه های ریاضت اقتصادی دانسته است. وی همچنین تاکید کرده است این برنامه های خواسته شده و پیشنهادهای ارائه شده با اصول چپ ها در یونان همخوانی ندارد و افزوده است: «با این برنامه ها، بعید می دانم که این توافق در پارلمان یونان توسط ما تصویب شود.»

یونان برای دریافت هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از ادامۀ کمک های مالی وام دهندگان به این توافق نیاز دارد. ضمن آنکه این کشور باید تا پایان ماه ژوئن مبلغ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو از بدهی های خود را به صندوق بین المللی پول پس بدهد.

یونان خروج از منطقه پولی یورو در صورت عدم دستیابی به توافق را در مقابل سختگیری های طلبکاران مطرح می کند اما نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که بخش قابل توجهی از مردم این کشور خواهان ماندن در منطقۀ پولی یورو هستند.

ضمن انکه احزاب راست و میانه روی یونان نیز با باقی ماندن در حوزۀ نفوذ یورو موافق هستند و الکسی سیپراس به عنوان رهبر دولت ائتلافی یونان، برای تصویب توافق احتمالی با طلبکاران در پارلمان به حمایت این احزاب نیاز دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب حامی نخست وزیر یونان از طرحهای او پشتیبانی نمی کند

نظری اجمالی بر وضعیت بدهی های یونان

انتخابات پارلمانی یونان؛ میتسوتاکیس پیروزی حزبش را «زلزله سیاسی» خواند