Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

داعش پالمیرا را مین گذاری کرده است

داعش پالمیرا را مین گذاری کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید داعش بناهای تاریخی شهر باستانی پالمیرا و اطراف آن را مین گذاری کرده است. به گفتۀ فعالان حقوق بشر مشخص نیست آیا هدف

آگهی

دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید داعش بناهای تاریخی شهر باستانی پالمیرا و اطراف آن را مین گذاری کرده است. به گفتۀ فعالان حقوق بشر مشخص نیست آیا هدف داعش از این مین گذاری، جلوگیری از پیشروی نیروهای دولتی است یا قصد نابودی این بناهای باستانی را دارد.

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، یک ماه پیش این شهر را که در مرکز سوریه قرار دارد و قدمت آن به ۲۰۰۰ سال پیش بازمی گردد، تصرف کرد. شهر پالمیرا در لیست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده و با اخبار منتشر شدۀ مربوط به مین گذاری بناهای باستانی آن که در قرن های دوم و سوم میلادی ساخته شده اند، نگرانی ها از تخریب آن افزایش یافته است.

مقامات دولت سوریه با بیان اینکه “از این گونه شانتاژها نمی ترسند“، تاکید کرده اند نیروهای دولتی در تمام مناطق کشور از جمله پالمیرا با تروریست ها مقابله خواهند کرد. به گفتۀ فعالان دیده بان حقوق بشر سوریه، طی ۷۲ ساعت گذشته، ارتش این کشور مناطقی از شهر جدید پالمیرا را بمباران کرده است که در پی آن، دست کم ۱۱ نفر کشته شده اند.

داعش پیش از این، در عراق نیز دست به اقدامات مشابهی از جمله تخریب آثار موجود در این موزه و انهدام آرامگاه منتسب به یونس پیامبر با دینامیت زده بود. به گفتۀ مقامات عراق، داعش همچنین با استفاده از بولدوزر، بناهای باقیمانده از دوره های هترا و نمرود را در جنوب شهر موصل نابود کرده است.

همزمان با این اقدامات داعش، گروههای شورشی ضد دولتی در سوریه از پیشروی در شهر حلب که تا پیش از این، پرجمعیت ترین شهر در این کشور بود، خبر می دهند. یاسر عبدالرحیم، یکی از فرماندهان گروههای ضد دولتی حاضر در این عملیات، تاکید کرده است تصرف شهر حلب زمینۀ خروج کامل طرفداران بشار اسد از این منطقه را فراهم خواهد کرد.

بخشهای قابل توجهی از شرق سوریه در اختیار داعش قرار دارد و بخشهای شمال غربی نیز با تصرف کامل شهر حلب به تصرف گروههای ضد دولتی درمی آید. به این ترتیب تنها مناطق اطراف دمشق، پایتخت سوریه در اختیار دولت خواهد بود.

جنگ داخلی در سوریه از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است. با گسترش فعالیت داعش و تصرف بخش های مهمی از این کشور توسط این گروه اسلامگرا، جنگ در این کشور وارد مرحلۀ دیگری شده است. تاکنون این ناآرامی ها در سوریه بیش از ۲۵۰ هزار کشته و میلیونها مهاجر برجای گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا پالمیرا در خطر تخریب توسط گروه «دولت اسلامی» است؟

دست کم ۲ نفر در حمله اسرائيل به جنوب سوریه کشته شدند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند