Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا پالمیرا در خطر تخریب توسط گروه «دولت اسلامی» است؟

آیا پالمیرا در خطر تخریب توسط گروه «دولت اسلامی» است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پالمیرا شهری که به «عروس کویر» مشهور است، مجموعه از ویرانه های برجای مانده از مجموعه نفیس تاریخی در بیابانهای شمال شرقی دمشق است. این شهر یکی از

آگهی

پالمیرا شهری که به «عروس کویر» مشهور است، مجموعه از ویرانه های برجای مانده از مجموعه نفیس تاریخی در بیابانهای شمال شرقی دمشق است. این شهر یکی از مهمترین مراکز فرهنگی جهان باستان بوده است.

از قرن اول و دوم میلادی به این سو، هنر و معماری پالمیرا، واقع شده در چهار راه تمدنها، ترکیبی از تکنیکهای معماری رومی و یونانی را همراه با سنت های محلی و نفوذ تمدن ایرانی با خود بهمراه دارد. این شهر در دنیای باستان یکی از مسیرهای مهم تجاری میان ایران، هند، چین و امپراطوری رم بوده است.

نقشه پالمیرا:

پالمیرا، میراث کاروانهایی را بر دوش می کشد که آثار سبک های معماریشان بر ستون بناها و معابدش حک شده است.

اگر این شهر بدست داعش بیافتد، آنها همانند اقداماتی که در شهرهای دیگر کردند، این میراث تاریخی بشر را نابود خواهند کرد. مامون عبدالکریم، یکی از مدیران آثار باستانی در سوریه می گوید: «ورود داعش به این شهر بمعنای آغاز یک فاجعه بین المللی است و آنها بربریتی که از خود در شهرهای نمرود، هترا (به عربی: الحضر) و موصل نشان دادند را در اینجا هم تکرار خواهند کرد.»

از سوی دیگر ایرینا بوکووا، مدیر کل یونسکو می گوید: «ما باید پالمیرا را نجات دهیم. این شهر از غارت آثار تاریخی رنج می برد. آنجا گنجی غیر قابل جایگزین برای مردم سوریه و جهان است. من از تمام طرفهای درگیر می خواهم از پالمیرا محافظت کنند و همه تلاششان را به کار بگیرند تا از نابودی حفظ شود.»

پالمیرا از یک قرن پیش از میلاد تا قرن سوم میلادی تحت نظارت امپراطوری رم بود. در قرن سوم میلادی حاکمان شهر اقتدار امپراطوری رم را به چالش کشیدند و امپراطوریی بنا کردند که قلمرویی از ترکیه تا مصر داشت.

داستان ملکه زنوبیا (به عربی زینب) همسر ادویناتوس شاه پالمیر که بر ضد اورلیان، امپراطور رم شورش کرد و امپراطوری بزرگی بنا کند، بسیار مشهور است اما بخش کمتر شناخته شده تاریخ پالمیرا، جنگ با امپراطوری ساسانیان است. در میانه قرن سوم میلادی، وقتی ساسانیان رم را تصرف و والریان امپراطور رم را اسیر کردند، ساکنان پالمیر بودند که ساسانیان را شکست دادند و آنها را تا پشت رود فرات عقب راندند. بمدت چندین دهه رم برای پر کردن نفوذ اندکش در شرق امپراطوری، بر قدرت حاکمان پالمیر تکیه داشت.

پالمیر نمادی از کثرت گرایی مذهبی هم هست و آثار و بقایای مذاهب گوناگون در طول تاریخ را می توان در معماری بناها و معابد بر جای مانده این شهر دید. یکی از بناهای مشهور این شهر، «معبد بل» محراب بزرگ خدایان پالمیری است.

در عکسهای زیر برخی از این میراث تاریخی پالمیرا نمایش داده شده اند. منبع: یونسکو

چند ویدئو از آثار باستانی پالمیرا. منبع: یونسکو

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصرف شهر رمادی توسط داعش و شکست سنگین ارتش عراق

در حمله هوایی در مرز سوریه و عراق «۲۳ شبه نظامی مورد حمایت ایران» کشته شدند

تنش بین آمریکا و عضو ناتو در سوریه؛ پنتاگون: پهپاد ترکیه را زدیم چون تهدیدی علیه نیروهایمان بود