هنگ کنگ؛ طرح اصلاحات سیاسی مورد حمایت چین رای نیاورد

هنگ کنگ؛ طرح اصلاحات سیاسی مورد حمایت چین رای نیاورد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

طرح اصلاحات سیاسی در هنگ کنگ که روز پنج شنبه به رای گذاشته شده بود، با تلاش نمایندگان هوادار جنبش دموکراسی خواه رای نیاورد. نمایندگان حامی چین در

آگهی

طرح اصلاحات سیاسی در هنگ کنگ که روز پنج شنبه به رای گذاشته شده بود، با تلاش نمایندگان هوادار جنبش دموکراسی خواه رای نیاورد.

نمایندگان حامی چین در پارلمان هنگ کنگ پارلمان را ترک کردند تا مانع انجام رای گیری شوند، با این حال رای گیری با حضور ۳۷ تن از ۷۰ نماینده پارلمان انجام شد. ۲۸ تن از نمایندگان با این طرح مخالفت کردند و تنها ۸ تن به آن رای مثبت دادند.

کری لام، رئیس پارلمان هنگ کنگ گفت: «از اینکه طرح اصلاحات سیاسی وتو شده ناراحتم و احساس ناامیدی می کنم. نمی توانم پیش بینی کنم که توسعه دموکراتیک هنگ کنگ دوباره چه زمانی می تواند قدمی به جلو بردارد.»

محتوای طرح اصلاحات سیاسی این فرصت را ایجاد می کرد که شهروندان این کشور از میان سه نامزد تعیین صلاحیت شده توسط دولت چین یکی را بعنوان رئیس دولت منطقه ای انتخاب کنند.اما دموکراسی خواهان با آن مخالفت کردند.

یکی از نمایندگان پارلمان هنگ کنگ و طرفدار دموکراسی خواهان می گوید: «مردم هنگ کنگ این بسته دموکراتیک جعلی را نمی خواهند. ما نمی خواهیم که رای هایمان برای مشروعیت بخشیدن به یک سیستم از پیش تعیین شده مورد استفاده قرار گیرد.»

با رای نیاوردن این طرح، هواداران دموکراسی خواه هنگ کنگ موسوم به «جنبش چتر» این پیروزی را جشن گرفتند.

از نگاه ناظران، موضع سازش ناپذیر پکن می تواند جامعه مدنی هنگ کنگ را علیه دولت و سیاست های چین در این کشور متحد سازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پکن: لغو ویزا برای اتباع چند کشور اروپایی موجب رونق گردشگری چین شد

سرزمین پریان؛ یخ‌بندان زمستانی در شهر «جی‌لین» چین

انتقاد مقامات ارشد چین و روسیه از سیاست آمریکا؛ نقش مجمع شیانگشان در دیپلماسی نظامی چیست؟