Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«دستیابی به یک توافق در نشست یوروگروپ دور از ذهن است»

«دستیابی به یک توافق در نشست یوروگروپ دور از ذهن است»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالیکه روز پنجشنبه آخرین نشست میان یونان و یوروگروپ در بروکسل برگزار می شود، امید چندانی برای دستیابی به یک توافق در میان مذاکره کنندگان وجود

آگهی

در حالیکه روز پنجشنبه آخرین نشست میان یونان و یوروگروپ در بروکسل برگزار می شود، امید چندانی برای دستیابی به یک توافق در میان مذاکره کنندگان وجود ندارد.

یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان که برای دیدار با رئیس سازمان همکاری اقتصادی و توسعه به پاریس سفر کرده بود، دستیابی به یک توافق را دور از ذهن دانسته است. وی در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که آیا توافقی در این نشست به دست خواهد آمد، گفت: «من اینطور فکر نمی کنم. در نشست یوروگروپ مباحث جدید بر سر این موضوع مطرح نخواهد شد. فکر نمی کنم برای مباحث جدید نیز آمادگی وجود داشته باشد. نظر شخصی من این است که از این پس مذاکرات در سطح رهبران سیاسی کشورها مانند نخست وزیر و یا رئیس جمهور و صدر اعظم پیش خواهد رفت.»

در صورتیکه روز پنجشنبه هیچ توافقی بین وزیر دارایی یونان و یوروگروپ اتخاذ نشود، امکان توقف ادامۀ کمک های مالی به یونان وجود دارد.

همزمان، یرون دایسلبلوم، رئیس یوروگروپ معتقد است دستیابی به یک توافق به یونان بستگی دارد. وی می گوید: «یونان با هرچیزی که موافق نبود آن را به خوبی روشن کرد. حال نوبت آنهاست که راههای جایگزین معرفی کنند. اگر آنها می خواهند پیشنهادهای تازه ای بدهند یا جایگزین هایی را پیدا کنند، ما منتظر می مانیم. تا زمانی که پیشنهادها یا جایگزین هایی را به ما بدهند، ما نمی توانیم به توافق برسیم.»

یونان نمی خواهد مالیات بر مصرف شهروندان را افزایش دهد و خواستۀ طلبکاران مبنی بر کاهش حقوق بازنشستگان را نیز رد کرده است. نخست وزیر یونان روز گذشته در پارلمان این کشور از قصد وام دهندگان برای تحقیر مردم یونان سخن گفت.

خبرنگار یورونیوز از آتن و از میان تجمع مردم در مقابل پارلمان این کشور می گوید: «اکثر مردم یونان می گویند یک گام عقب نشینی در برابر خواسته های وام دهندگان، به معنای چند گام عقب نشینی در برابر دموکراسی است. آنها می گویند طلبکاران یونان را تبدیل به یک خوکچۀ هندی کرده اند و این یونان است که بهای گزاف بحران اقتصادی را پرداخت می کند. با این حال، این مذاکرات در لب مرز شکست قرار دارد و به نظر می رسد که یونان برای باقی ماندن در حوزه یورو، راهی مگر رسیدن به یک توافق با طلبکاران پیش رو ندارد.»

دولت یونان می گوید قدرت خرید مردم در این کشور بسیار کاهش یافته و نمی تواند بیش از این به اجرای برنامه های ریاضت اقتصادی در این کشور ادامه دهد.

مجموع بدهی های یونان ۱۷۰ درصد بیش از تولید ناخالص داخلی این کشور است و با توجه به همین امر و کسری بودجۀ بالا، یونان توان بازپرداخت بدهی های خود را ندارد.

این کشور باید تا پایان ژوئن مبلغ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو از وامهای خود را به صندوق بین المللی پول بازگرداند و بدون این توافق با یوروگروپ نمی تواند بستۀ جدید کمک های مالی را دریافت کند.

یونان امیدوار است تا پایان ماه ژوئن مبلغ ۷ میلیارد و دو میلیون یورو از ادامۀ این کمک ها را دریافت کند و تهدید کرده است در غیر اینصورت، از منطقۀ یورو خارج می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان و گاه شمار بحران اقتصادی آن

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد