مذاکرات در ژنو و درگیری ها در یمن ادامه دارند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مذاکرات در ژنو و درگیری ها در یمن ادامه دارند

همزمان با ادامۀ مذاکرات طرف های درگیر یمنی در ژنو، درگیری ها و بمباران مواضع حوثی ها در این کشور نیز ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، چهار علمیات انتحاری علیه مواضع شیعیان و شورشی های حوثی در شهر صنعا صورت گرفته است که در نتیجه آن، دست کم سی نفر کشته شده اند. دو مسجد و دو ستاد فرماندهی حوثی ها در این شهر هدف این حملۀ انتحاری بوده است.

یکی از جنگجویان حوثی می گوید: «اتومبیلهای حاوی مواد منفجره با تردد در خیابان های شهر، مردم یمن را هدف قرار داده اند. این خودروها حاوی مواد منفجره پرقدرت بودند.»

یک گروه اسلامگرا که خود را شاخۀ یمنی دولت اسلامی موسوم به داعش معرفی کرده است، با انتشار اعلامیه ای به روی اینترنت، مسئولیت این حملۀ انتحاری را به عهده گرفته است.

همزمان، منزل مسکونی عبدالعزیز جبیری، رئیس هیات دولتی یمن که در حال حاضر برای مذاکرات در ژنو به سر می برد، در حملات حوثی ها در یمن مورد حمله قرار گرفت و تخریب شد.

وی با نشان دادن تصاویر خانۀ تخریب شده اش می گوید: «امروز وقتی که اینجا در ژنو بودم، و آنهم در حالیکه ما با قلب های باز و ذهن های باز برای یافتن راه حلی برای این بحران به اینجا آمده ایم، متاسفانه، شنیدم که انها شب گذشته خانۀ مرا تخریب کرده اند. تاسفبار است که رفتار و کردار انسان تا به این سطح برسد.»

نمایندۀ سازمان ملل تلاش می کند با توجه به عدم پیشرفت در این مذاکرات صلح و در آستانۀ ماه رمضان، طرف های درگیر را به انعقاد یک توافق آتش بس در طول این مذاکرات ترغیب کند.

در طول این مذاکرات که از دو روز پیش آغاز شده، اسماعیل شیخ احمد، نمایندۀ سازمان ملل به دلیل عدم تمایل نمایندگان حوثی ها و دولت یمن، تاکنون بطور جداگانه با نمایندگان طرف های درگیر در این کشور گفت و گو کرده است. همین امر مذاکرات را طولانی تر کرده و به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مذاکرات که قرار بود روز پنجشنبه به پایان برسد، حداقل تا روز جمعه تمدید شده است.

همزمان با این مذاکرات، روز چهارشنبه، جنگنده های ائتلاف علیه حوثی ها به رهبری عربستان سعودی، به بمباران مناطق تحت اشغال این گروه ادامه دادند که در جریان آن، دست کم ۲۱ نفر کشته شده اند. به گفتۀ سازمان ملل متحد، از آغاز این ائتلاف در بیست و ششم مارس تاکنون، دست کم ۲۶۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند.