«ویکی پدیا» برنده جایزه بنیاد پرنسس آستوریاس در بخش همکاری بین المللی شد

«ویکی پدیا» برنده جایزه بنیاد پرنسس آستوریاس در بخش همکاری بین المللی شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جایزه بخش «همکاری های بین المللی» بنیاد پرنسس آستوریاس اسپانیا روز چهارشنبه به دانشنامه ویکی پدیا تعلق گرفت. این جایزه که سالانه در هشت رشته مختلف

آگهی

جایزه بخش «همکاری های بین المللی» بنیاد پرنسس آستوریاس اسپانیا روز چهارشنبه به دانشنامه ویکی پدیا تعلق گرفت.

این جایزه که سالانه در هشت رشته مختلف اهدا می شود شامل پنجاه هزار یورو وجه نقد، یک تندیس ویژه بعنوان نماد این جایزه و یک دیپلم افتخار می باشد.

گوستاوو سوارز، رئیس هیات داوران جایزه بخش بین المللی پرنسس آستوریاس می گوید: «رشد ویکی پدیا آنرا تبدیل به یکی از ده وبسایت پربازدید کرده است و اکنون بیش از سی و هفت میلیون مقاله در 288 زبان را شامل می شود که در میان آنها برخی از زبانهای بومی هم دیده می شود.»

ویکی پدیا، دانشنامه ای همگانی، آزاد و چند رسانه ای است که همه می توانند به نوشتن و یا ویرایش نوشتارهای موجود در آن بپردازند بشرطی که اساس نامه ویکی پدیا، شامل بی طرفانه بودن مطالب و رعایت حقوق نشر را رعایت کنند.

این پروژه در سال 2001 توسط جیمی ولز راه اندازی شد و اکنون توسط بنیاد «ویکی مدیا» اداره می شود. این پروژه بسرعت رشد کرد و بنا بر آمار منتشر شده توسط ویکی پدیا، بطور روزانه بیش از هفت هزار مقاله به این دانشنامه اضافه می شود. بیشتر مقالات بترتیب به زبانهای انگلیسی، المانی، فرانسه ، نروژی و سوئدی می باشند.

ویکی پدیای انگلیسی هم اکنون حاوی چهار میلیون و نهصد هزار مقاله، زبان آلمانی یک میلیون و هشتصد هزار مقاله، زبان فرانسه یک میلیون و ششصد هزار، و زبان فارسی حاوی 453 هزار مقاله است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخشش تیلور سوئیفت در جوایز موزیک ویدیوی ام‌تی‌وی ۲۰۲۳؛ «ضد قهرمان» بهترین موسیقی سال شد

تصاویری از مراسم اهدای جوایز جشنواره کن؛ برای سومین بار یک فیلمساز زن نخل طلا گرفت

دو ایرانی و یک افغان در میان برندگان جوایز موسیقی و معماری بنیاد آقاخان در سال ۲۰۲۲ میلادی