درخواست تشکیل دولت ائتلافی بدون حضور حزب حامی اردوغان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
درخواست تشکیل دولت ائتلافی بدون حضور حزب حامی اردوغان

کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه که پرطرفدارترین حزب مخالف با دولت کنونی این کشور است، خواستار تشکیل یک دولت ائتلافی بدون حضور حزب حامی رییس جمهوری شد. او خواسته تا رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در مرزهایی که قانون اساسی برایش تعیین کرده، محدود شود.

آقای قلیچداراوغلو در جریان یک کنفرانس خبری چنین گفت: «این برعهده جبهه شصت درصدی مخالف با دولت است که یک دولت ائتلافی جدید را تشکیل بدهد. اگر قرار است به رأی مردم احترام بگذاریم، اگر قرار است خواسته های آنها را تأمین کنیم، باید انتظارات این شصت درصد از مردم را برآورده سازیم.»

رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه که در انتخابات اخیر ترکیه ۱۳۲ کرسی را بدست آورده، همچنین می گوید: «رییس جمهوری باید در همان مرزهایی که قانون اساسی برایش تعریف کرده، محدود شود. لازمه این مقام، دخالت کردن در هر چیزی نیست، تحمیل کردن عقاید شخصی نیست. ریاست جمهوری یک امتیاز است اما رییس جمهوری باید گزیده و عاقلانه صحبت کند چون هفتاد و هفت میلیون شنونده دارد. یکی از اولویتهای ما این است که رییس جمهوری از خطوط خود عقب نشینی کند.»

در سوی دیگر، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه که در یک مراسم فارغ التحصیلی دانش آموزان حضور داشت، از همه مردم این کشور خواست تا غرور و خواسته های شخصی را کنار گذاشته و برای تشکیل یک دولت ائتلافی همکاری کنند.

در پایان تازه ترین انتخابات مجلس در ترکیه، حزب عدالت و توسعه پس از دوازده سال اکثریت مجلس را از دست داد و تنها ۲۵۸ کرسی را در اختیار گرفت. این امر، به تشکیل یک دولت جدید ائتلافی، یا برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری منجر خواهد شد.