Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

درخواست تشکیل دولت ائتلافی بدون حضور حزب حامی اردوغان

درخواست تشکیل دولت ائتلافی بدون حضور حزب حامی اردوغان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه که پرطرفدارترین حزب مخالف با دولت کنونی این کشور است، خواستار تشکیل یک دولت ائتلافی بدون حضور حزب

آگهی

کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه که پرطرفدارترین حزب مخالف با دولت کنونی این کشور است، خواستار تشکیل یک دولت ائتلافی بدون حضور حزب حامی رییس جمهوری شد. او خواسته تا رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در مرزهایی که قانون اساسی برایش تعیین کرده، محدود شود.

آقای قلیچداراوغلو در جریان یک کنفرانس خبری چنین گفت: «این برعهده جبهه شصت درصدی مخالف با دولت است که یک دولت ائتلافی جدید را تشکیل بدهد. اگر قرار است به رأی مردم احترام بگذاریم، اگر قرار است خواسته های آنها را تأمین کنیم، باید انتظارات این شصت درصد از مردم را برآورده سازیم.»

رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه که در انتخابات اخیر ترکیه ۱۳۲ کرسی را بدست آورده، همچنین می گوید: «رییس جمهوری باید در همان مرزهایی که قانون اساسی برایش تعریف کرده، محدود شود. لازمه این مقام، دخالت کردن در هر چیزی نیست، تحمیل کردن عقاید شخصی نیست. ریاست جمهوری یک امتیاز است اما رییس جمهوری باید گزیده و عاقلانه صحبت کند چون هفتاد و هفت میلیون شنونده دارد. یکی از اولویتهای ما این است که رییس جمهوری از خطوط خود عقب نشینی کند.»

در سوی دیگر، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه که در یک مراسم فارغ التحصیلی دانش آموزان حضور داشت، از همه مردم این کشور خواست تا غرور و خواسته های شخصی را کنار گذاشته و برای تشکیل یک دولت ائتلافی همکاری کنند.

در پایان تازه ترین انتخابات مجلس در ترکیه، حزب عدالت و توسعه پس از دوازده سال اکثریت مجلس را از دست داد و تنها ۲۵۸ کرسی را در اختیار گرفت. این امر، به تشکیل یک دولت جدید ائتلافی، یا برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری منجر خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از سرگیری حملات شبه‌نظامیان عراق به نیروهای ائتلاف آمریکایی؛ پنج راکت به سوریه شلیک شد

ارتش آمریکا: سامانه‌های دفاع هوایی و پهپادی حوثی‌ها در دریای سرخ را منهدم کردیم

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟