بازگشایی اماکن تاریخی نپال پس از دو زمین لرزه بزرگ

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بازگشایی اماکن تاریخی نپال پس از دو زمین لرزه بزرگ

دولت نپال روزِ دوشنبه اکثر اماکن تاریخی خود را که در دو زمین لرزه عظیم اخیر آسیب دیده بودند بازگشایی کرد، با این امید که بتواند گردشگران خارجی را به این کشور بازگرداند.

کریپاسور شِرپا، وزیر گردشگری این کشور اعلام کرده است که به استثنای یک بنا، تمامی بناهای تاریخی نپال که جزو میراث جهانی یونسکو هستند، روز دوشنبه بازگشایی شده اند.

یکی از گردشگران که فرصت ارائه نظر در این مراسم را یافته است، می گوید: «مردم بعد از زلزله، پیگیر چالشهای اخیر این کشور بوده اند، اما افراد بسیاری در سراسر دنیا از دیدنِ مقاومت و بهبود اوضاع مردم نپال خوشحال خواهند شد.»

دیگری می افزاید: «اینجا به نظر امن می آید، اینطور به نظر می رسد، اما مردم باید همه چیز را بازسازی کنند. قطعاً اینطور است. همه جا پر از سنگ و خاک است. کار زیادی مانده است.»

زمین لرزه روزهای ۲۵ آوریل و ۱۲ مه، بیش از ۸۷۰۰ کشته برجای گذاشت.

هرسال نزدیک به هشتصد هزار گردشگر خارجی از نپال بازدید می کنند و دولت نگران آن است که ترس از زمین لرزه ها سبب شود بسیاری از افراد، از تماشای «کشور کوههای هیمالیا» صرف نظر کنند.

۷۴۳ بنای تاریخی در نپال در اثر زمین لرزه های اخیر آسیب دید، که در میان آنها قصرها و معابدی با قدمت چندصدساله دیده می شوند که در لیست میراث تاریخی یونسکو قرار دارند.