اسراییل در گزارشی جنگ غزه را "قانونی و مشروع" دانست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اسراییل در گزارشی جنگ غزه را "قانونی و مشروع" دانست

اسراییل در گزارشی که روز یکشنبه منتشر کرد، با دفاع از حمله به غزه در تابستان ۲۰۱۴، آن را قانونی و مشروع دانسته است. در این گزارش دولتی، سربازان اسراییلی از کشتن غیرنظامیان مبرا شناخته شده و هدف قرار دادن غیرنظامیان “غیرعامدانه” خوانده شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل با تاکید بر اینکه گزارش مذکور بر حقیقت استوار است، به هنگام ارائۀ آن در نشست هفتگی کابینۀ دولت گفت: “اگر کسی می خواهد واقعیت را بشناسد باید این گزارش را و همچنین گزارش ژنرال های خارجی را در این مورد بخواند. هر کسی هم که اتهامات بی اساس علیه اسراییل را قبول دارد می تواند وقت خود را با خواندن گزارش سازمان ملل هدر بدهد.”

اسراییل در این گزارش ۲۷۵ صفحه ای، حماس را عامل به طول کشیده شدن جنگ در غزه و همچنین کشته شدن ۲۱۲۵ فلسطینی معرفی کرده است.

گزارش اسراییل در حالی منتشر می شود که سازمان ملل پیش از این، از انتشار گزارش کمیسیون حقوق بشر در مورد جنگ غزه تا پایان ماه ژوئن خبر داده بود. تل آویو با ضد اسراییلی دانستن مستنداتی که به این کمیسیون ارائه شده است، از همکاری با این کمیسیون خودداری کرده و آن را غیرقانونی دانسته بود.

سامی ابوظهری، سخنگوی حماس در واکنش به این گزارش گفت: “این گزارش تلاش اسراییل اشغالگر برای تبرئۀ خود از جنایاتی است که در غزه مرتکب شده است. اسراییل همچنین تلاش می کند روایت های دیگر بین المللی از جمله گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل را نیز کنترل کند.”

در جنگ سال گذشته که از ششم ژوئیه آغاز و تا ۲۶ اوت ادامه یافت، دست کم ۲۱۲۵ فلسطینی و ۷۰ اسراییلی جان خود را از دست دادند. بیشتر فلسطینی های جان باخته در این جنگ، غیرنظامیان و بویژه کودکان بودند که از آنجمله می توان به قتل چهار کودک اهل غزه اشاره کرد که در ساحل غزه هدف جنگنده های اسراییلی قرار گرفتند.

در مجموع و بر اساس گزارش سازمان ملل، ۵۰۰ کودک در اثر حملۀ اسراییل ان خود را در این جنگ یکماه از دست داده اند.

اسراییل در گزارش منتشر شدۀ خود، بمباران ساحل غزه توسط جنگنده های اسراییلی را مطابق با قوانین داخلی اسراییل دانسته است. تزیپی هوتولی، وزیر خارجۀ اسراییل نیز ضمن تایید این گزارش، ارتش اسراییل را “انسانی ترین ارتش جهان” دانسته که در “درگیری نظامی، تلاش می کند قوانین بین المللی را رعایت کند.”

در گزارش مذکور همچنین ۴۴ درصد از قربانیان عضو نیروهای حماس یا دیگر گروههای نظامی در غزه عنوان شده اند. در این گزارش تنها ۳۶ درصد از کسانی را که در بمباران های غزه جان باخته اند به عنوان “غیرنظامی غیرمرتبط” با گروههای مسلح در غزه برسمیت شناخته شده اند.