آثار منفی مِرس بر اقتصاد کره جنوبی

آثار منفی مِرس بر اقتصاد کره جنوبی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در کره جنوبی آثار سوء شیوع ویروس مِرس تا حدی به اقتصاد ضربه زده که مسئولان مجبور به اتخاذ تدابیر ویژه ای شده اند. شهروندان این کشور از بیم ویروس، با مراکز خرید و استادیوم های ورزشی و حتی بیمارستان ها

آگهی

وحشت از ویروس مِرس زندگی روزمره در کره جنوبی را زمین گیر کرده و تا جایی پیش رفته که یک روستا به صورت کامل قرنطینه شده است.
در روستای جنگدوک، در فاصله ۲۸۰ کیلومتری جنوب سئول، یک هفته است که دیگر از آزادی آمد و شد خبری نیست چرا که یکی از سکنه آن پس از ترخیص از بیمارستانی به ویروس مرس آلوده شده است.

از بیم شیوع این ویروس، شهروندان کره ای از رجوع به مراکز بیمارستانی و درمانی سر باز می زنند. در بیمارستان سامسونگ سئول، جایی که اغلب مبتلایان بستری هستند، آمار مراجعین سقوطی ۴۰ درصدی داشته است و قرارهای ملاقات با پزشکان عمدتا لغو می شوند.

افراد حتی از سوار شدن بر متروی سئول نیز حذر می کنند. مترویی که در حالت عادی روزانه ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار مسافر را جابجا می کند، یکشنبه گذشته تنها دو میلیون مسافر داشته است.

کیم کوانگ هیوم، معاون مدیرکل متروی سئول، می گوید: «پس از ظهور مِرس، شمار مسافران مترو ۱۰ درصد سقوط کرده است. در قیاس با سال گذشته می شود روزانه ۴۵۰ هزار نفر. ما معمولا قطارها را هفته ای یکبار ضدعفونی می کنیم. هرچند در حال حاضر متروی سئول ضدعفونی روزانه را آغاز کرده تا از گسترش مِرس جلوگیری و از مسافران محافظت کند.»

اشاعه این ویروس بخش های اقتصادی فراوان و به ویژه اماکن تفریحی را با مشکل مواجه کرده است. در همین راستا، استادیوم بیسبال جمسیل، هفته گذشته تنها نیمی از صندلی هایش را پر می دید. گفتنی است بیسبال ورزش مورد علاقه کره ای هاست.

مراکز خرید کره جنوبی نیز مورد قهر شهروندان بیمناک آن واقع شده اند. فروش این مراکز، در قیاس با ابتدای ماه مه، سقوطی ۲۵ درصدی را تجربه می کند. به گفته وزارت دارایی کره جنوبی، حتی سوپرمارکت ها نیز طی دو هفته گذشته بیش از ۷ درصد کاهش فروش داشته اند.

برای مقابله با رکود تقاضا و سقوط صادرات ناشی از ارزش بیش از حد وون، واحد پول کره جنوبی، مقامات این کشور تدابیر ویژه ای را به منظور تحریک اقتصاد اتخاذ کرده اند. از جمله آزادسازی بودجه ای ۳۱۹ میلیون یورویی برای جبران خسارات اقتصادی مِرس، تخفیف های مالیاتی و پایین آوردن نرخ بهره بانکی تا یک و نیم درصد.

در این فضای بدبینی، تنها نشانه مثبت، کم شدن آمار تعطیلی مراکز آموزشی است، هرچند در تمامی این مراکز تدابیر پیشگیرانه بسیار جدی به اجرا گذاشته می شود .

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مبارزه جدی کره جنوبی با انتشار ویروس مِرس

سندروم تنفسی خاورمیانه چیست؟

روزی چند عدد تخم‌‌مرغ می‌توان خورد؟ متخصصان تغذیه پاسخ می‌دهند