سران کشورهای اروپا و آمریکای لاتین توافقات جدیدی را امضا کردند

سران کشورهای اروپا و آمریکای لاتین توافقات جدیدی را امضا کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نخستین روز از نشست دو روزۀ کشورهای آمریکای لاتین و اروپا با توافقاتی میان این منطقه به پایان رسید. اتحادیۀ اروپا متعهد شده است مبلغ ۱۱۸ میلیون یورو

آگهی

نخستین روز از نشست دو روزۀ کشورهای آمریکای لاتین و اروپا با توافقاتی میان این منطقه به پایان رسید. اتحادیۀ اروپا متعهد شده است مبلغ ۱۱۸ میلیون یورو در کشورهای حوزۀ کارائیب و آمریکای لاتین سرمایه گذاری کند. ضمن آنکه توافق نامه ای نیز در مورد لغو روادید سفر شهروندان کلمبیایی و پرویی به کشورهای حوزۀ شنگن به امضا رسید.

کوبا در این نشست حضور ندارد اما اصلاحات در این کشور از دیگر مسائل مطرح شده در اولین روز از این نشست بود.

خبرنگار یورونیوز از بروکسل می گوید: «رهبران این کشورها در این نشست در مورد فرایند صلح در کلمبیا و همچنین آیندۀ سیاسی کوبا بحث و تبادل نظر کردند. روابط میان کوبا و اتحادیۀ اروپا نیز از دیگر مباحثی بود که مطرح شد. مذاکرات در همین زمینه از سال گذشته میان دو طرف آغاز شده و امید می رود تا پایان امسال به نتیجه برسد.:

گرمایش زمین و همچنین کمک به توسعۀ کشورهای حوزۀ کارائیب و آمریکای لاتین در دستور کار این نشست دو روزه نیز قرار داد.

رهبران کشورهای حاضر در این نشست روز پنجشنبه در حالی دومین روز کاری خود را اغاز می کنند که اعتراض مخالفان نیز ادامه دارد. روز گذشته و همزمان با نخستین روز از این نشست، صدها نفر به ادامۀ حضور کشورهای اروپایی در آمریکای لاتین اعتراض کردند.

یکی از این مخالفان می گوید: «همۀ این داستان های سرمایه گذاری های کلان شرکت های چندملیتی در کشورهای ما به نابرابری و افزایش فقر ختم می شود.»

اتحادیۀ اروپا و شرکت های چندملیتی اروپایی در حال حال حاضر، از مهمترین سرمایه گذاران خارجی در منطقه آمریکای جنوبی و حوزه دریای کارائیب به شمار می روند. ساکنان بومی این کشورها با اعتراض به حضور این شرکت های چندملیتی که عمدتا در زمینۀ استخراج نفت مشغول هستند معتقدند حضور این شرکت ها به محیط زیست این کشورها صدمات جبران ناپذیری زده است.

شصت و یک کشور در دومین نشست اتحادیۀ اروپا و جامعۀ کشورهای آمریکای لاتین و حوزۀ کارائیب شرکت دارند. روسای جمهوری ونزوئلا، کوبا و آرژانتین از غایبان این نشست بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا و کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب؛ از دیروز تا امروز

وضع تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران؛ فرانسه مصمم، آلمان خواستار بررسی‌های قانونی بیشتر است

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟