واتیکان اسقف های پنهانکار کودک آزار را دادگاهی می کند

واتیکان اسقف های پنهانکار کودک آزار را دادگاهی می کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پاپ فرانچسکو روز چهارشنبه دستور داد دادگاهی برای رسیدگی به کوتاهی یا پنهان کاری اسقف هایی که مانع کودک آزاری در کلیساها نمی شوند، تشکیل شود. به گزارش

آگهی

پاپ فرانچسکو روز چهارشنبه دستور داد دادگاهی برای رسیدگی به کوتاهی یا پنهان کاری اسقف هایی که مانع کودک آزاری در کلیساها نمی شوند، تشکیل شود. به گزارش خبرگزاری ها و به نقل از واتیکان، مجمع ایمان که یکی از ۹ مجمع پایتخت کاتولیک های جهان است، بر این دادگاه نظارت خواهد کرد.

فدریکو لومباردی، سخنگوی واتیکان در این باره گفت:« چیزی که جدید است تشکیل یک دادگاه اختصاصی برای پاسخ به پرسش در مورد نقش اسقف ها در پروندۀ کودک آزاری و سواستفاده هاست.
تا به حال این مساله وجود نداشت و این دادگاه یک جنبۀ جدیدی از پرونده را بررسی می کند.»

این تصمیم پاپ در پاسخ به درخواست های مکرر نهادهای تشیکل شده به منظور حمایت از کسانی است که تحت آزار و یا سواستفاده جنسی از سوی کشیش ها قرار گرفته اند.

ضمن آنکه، مجمع ۱۷ نفرۀ متشکل از نمایندگان کلیسا و جامعه های مدنی یا غیرمذهبی (لاییک) که به منظور مبارزه با سواستفاده جنسی در کلیساها به دستور پاپ تشکیل شده، برگزاری این دادگاه را به واتیکان توصیه کرده بودند.

بر اساس اطلاعیه ای که واتیکان منتشر کرده، استقف های مورد نظر برای کوتاهی در انجام وظیفۀ حرفه ای در دادگاه حاضر خواهند شد.

شکایت های ارائه شده در سراسر دنیا در مورد کودک آزاری از سوی دفاتر کلیساها به مجمع اسقف ها در واتیکان ارسال و در آنجا توسط هیاتی به ریاست منشی مخصوصی که توسط پاپ به همین منظور انتخاب شده، بررسی خواهند شد.

مسالۀ کودک آزاری و سواستفاده جنسی از کودکان در کلیساها یکی از معضلاتی است که واتیکان با آن درگیر است.

پاپ چندی پیش رسما از کسانی که توسط کشیش ها تحت سواستفاده قرار گرفته اند، عذرخواهی و طلب بخشش کرد و قول داد کشیش های گناهکار را تنبیه کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انقلاب در واتیکان؛ پاپ فرانسیس اجازه داد برای زوج‌های همجنس مراسم مذهبی برگزار شود

واتیکان بر ممنوعیت فراماسون‌ شدن کاتولیک‌ها تاکید کرد

بازیگوشی پاپ و راکی در واتیکان؛ فرانسیس، سیلوستر استالونه را به حضور پذیرفت