الکسی سیپراس: باید راه حلی بیابیم که به یونان فرصت رشد بدهد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
الکسی سیپراس: باید راه حلی بیابیم که به یونان فرصت رشد بدهد

مذاکرات میان یونان و اتحادیۀ اروپا روز چهارشنبه نیز بدون دستیابی به یک توافق در بروکسل ادامه یافت. این درحالیست که مقامات اتحادیۀ اروپا و بویژه کمیسیون اروپا از پیشنهادات جدیدی که یونان معرفی کرده، راضی نیستند.

رسیدن به یک توافق در این مذاکرات امکان دریافت هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از ادامۀ وام های تعیین شده را به یونان می دهد.

الکسی سیپراس، نخست وزیر این کشور در پاسخ به سوال خبرنگاران در بارۀ این مذاکرات می گوید: «رهبران سیاسی اروپا متوجه این موضوع هستند که باید یک راه حل پایدار پیدا کنیم. راه حلی که به یونان فرصت بازگشت به رشد و انسجام اجتماعی و امنیت را به منظور تثبیت بدهی ها می دهد.»

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه از مخالفان اصلی برنامه های اعلام شده از سوی یونان هستند.

میزان مالیات بر درآمد و همچنین وضعیت حقوق بازنشستگی از جمله موارد اختلاف میان وام دهندگان و دولت یونان است. اتحادیۀ اروپا همچنین خواستار اصلاحات در سیستم اقتصادی و بخصوص قوانین این کشور به منظور صرفه جویی بیشتر است اما دولت یونان می گوید این برنامه ها به اقشار مردم فشار می آورد. ضمن انکه یونان پیشنهاد کرده بدهی های این کشور به بانک مرکزی اروپا را به صندوق مقابله با بحران های حوزۀ یورو انتقال دهند.

به گفتۀ خبرنگار یورونیوز از بروکسل، اگرچه اختلافات میان دو طرف هنوز پابرجاست اما دیدار رهبران این سه کشور نشان می دهد یونان و طرف های اروپایی همچنان به دنبال یافتن یک راه حل هستند. قرار است این گفت و گوها در روزهای آینده نیز ادامه یابد و دیدار مهم بعدی بین نخست وزیر یونان و رئیس کمیسیون اروپا به روز پنجشنبه موکول شده است.

یونان می گوید عدم دستیابی به یک توافق در روزهای پیش رو، خروج این کشور از منطقۀ یورو را تسریع می بخشد.