Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شکست حزب اسلامگرای ترکیه و چشم انداز رابطه با اروپا

شکست حزب اسلامگرای ترکیه و چشم انداز رابطه با اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حزب اسلامگرای ترکیه، اکثریت پارلمانی خود را در انتخابات روز یکشنبه از دست داد. این انتخابات به سیزده سال قدرت حزب پایان داد. نتیجه انتخابات، همچنین، ضربه ای است بر پیکر جاه طلبی های سیاسی رجب طیب اردو

آگهی

حزب عدالت و توسعه ترکیه، اکثریت پارلمانی خود را در انتخابات روز یکشنبه از دست داد. این انتخابات به سیزده سال قدرت حزب پایان داد.

این بدان معنی است که دولت آتی ترکیه باید با یکی از احزاب کوچکتر ائتلاف کند، اما هیچیک از آنها از ائتلاف با حزب آقای اردوغان استقبال نکرده است.

سخنگوی اتحادیه اروپا در واکنش گفت: “ما در انتظار تشکیل سریع پارلمان و دولت ترکیه هستیم تا بتوانیم به همکاری های فی مابین ادامه دهیم. به اعتقاد ما، آینده حامل فرصتهای بیشتری برای تحکیم روابط و همکاریهای میان اتحادیه و ترکیه است.”

نتیجه انتخابات، همچنین، ضربه ای است بر پیکر جاه طلبی های سیاسی رجب طیب اردوغان که قصد داشت از اکثریت پارلمانی حزبش برای انتقال قدرت از پارلمان به شخص رئیس جمهور استفاده کند.

آقای احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه گفته است که حزب اسلامگرای ترکیه همچنان برنده اصلی انتخابات است.

در این انتخابات، حزب طرفدار کردهای ترکیه برای نخستین بار به پارلمان راه یافته است. گفته می شود بسیاری از شهروندان ترکیه در اعتراض به سیاستهای دولت در نادیده انگاشتن اقلیت کرد، به این حزب رای داده اند.

حال به مارک پیرینی در مارسی می پیوندیم… روند پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا متوقف شده است…آیا نتیجه انتخابات فصل دیگری در روابط میان این کشور و اتحادیه خواهد گشود؟

مارک پیرینی: فکر می کنم حداقل از دید اروپا مهم است که صحنه سیاسی مجددا تعادل یابد و برای حزب عدالت و توسعه جای انکار واقعیت را باز نگذارد. احتمالا نتیجه این (انتخابات) حزب عدالت و توسعه را متعجب کرده است زیرا دوازده سال و نیم قدرت در دموکراسی مدتی بس طولانی است. اما واقعیت این است و ترکیه آنرا با آرامش و منطق ملی ادا کرده است. باید صبر کرد و دید چه خواهد شد…

یورونیوز: این آزمایشی برای ریاست جمهوری آقای اردوغان بود. آنرا چطور ارزیابی می کنید؟ اتحادیه اروپا آنرا چطور دنبال کرده است؟

مارک پیرینی: برای اتحادیه اروپا چهار عامل وجود دارد: نخست آنکه حکومت قانون آنگونه که یکسال و نیم یا دو سال پیش بود، برقرار شود. دیگر آزادی مطبوعات است که در طول انتخابات بشدت محدود بود و باید مرمت شود. نکته دیگر، سیاستهای اقتصادی و بویژه استقلال بانک مرکزی است که برای سرمایه گذاری در ترکیه مهم است… و بالاخره سیاست خارجی ترکیه است که باید به غرب نزدیکتر شود. این چهار نکته باید در دستور دولت ائتلافی آتی قرار گیرد. بر اساس آن است که ترکیه قضاوت خواهد شد.

یورونیوز: از اینها همه گذشته، آیا میان ترکیه و اروپا تعامل وجود دارد؟

مارک پیرینی: در چند ماه اخیر، بعلت فقدان حکومت قانون، مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا متوقف شد، بنابراین مشکل می توان گفت این کشور شرایط عضویت را رعایت کرده است. اما ترکیه در سایر زمینه ها از جمله همکاری، مدرنیزه کردن گمرک، مبارزه با تروریسم، برنامه تبادل دانشجوی اراسموس و صدور روادید پیشرفت نشان داده است. باید بگوییم این انتخابات دو نکته اساسی را عوض نکرده است: سهم ترکیه در اقتصاد اروپا در زمینه های فنی و سرمایه… و پایگاهی امن برای ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی). اینها عوض شدنی نیستند و این یک واقعیت است که باید در این انقلاب در نظر گرفته شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب دموکراتیک خلق ها؛ پیروزی مشترک برای زیستن بدون تبعیض

دشواری ائتلاف احزاب در ترکیه

«پیام هایی که مردم ترکیه در انتخابات مجلس به حکومت دادند»