Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اجرای کنسرت کیهان کلهر در تهران لغو شد

اجرای کنسرت کیهان کلهر در تهران لغو شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اجرای کنسرت کیهان کلهر که قرار بود از این هفته در تهران اجرا شود، به دستور اداره اماکن تهران لغو شد.

بر اساس گزارش سایت «موسیقی ما»، کیهان کلهر قرار بود از ۱۹ خردادماه بعد از مدت‌ها در ایران به روی صحنه برود اما مجوزِ اجرای این کنسرت از طرف ادارۀ اماکن تهران صادر نشد. این کنسرت قرار بود برای اولین بار در ایران با همراهی کیهان کلهر و بروکلین رایدر اجرا شود اما ادارۀ اماکن تهران به دلیل آنچه «ملاحظات امنیتی» دانسته، از صدور مجوز برای اجرای این کنسرت خودداري کرده است.

کیهان کلهر در واکنش به لغو مجوز اجرای کنسرت اش به سایت «موسیقی ما» گفته است:« کنسرت‌ها دوباره برگزار نخواهد شد. تا زمانی‌ که فرهنگ و هنر ایران گروگان زورگیری و زور آزمایی جناح‌های سیاسی است و خط مشی‌ مشخصی‌ برای اینگونه فعالیت‌ها تعریف و اجرا نشده، بنده از انجام هرگونه فعالیت در ایران خودداری خواهم کرد.»

از سوی دیگر پیروز ارجمند مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در مورد لغو اجرای کنسرت کیهان کلهر گفت: «ندادن مجوزِ اجرا به کیهان کلهر و گروهش برای دفتر موسیقی و وزارت ارشاد قابل پذیرش نیست. مجوز ندادن به هنرمندی ایرانی که برای معرفی موسیقی ایران به جهانیان تلاش بسیار کرده از نظر ما کار درستی نیست.»

مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد گفت: «بدون شک با روندی که نیروی انتظامی در پیش گرفته با مشکل‌های بسیاری روبه‌رو می‌شویم. با چنین رویه‌ای که نیروی انتظامی در پیش گرفته تعامل فرهنگی با دنیا را باید تعطیل کنیم.»

به گفتۀ پیروز ارجمند، قرار بود اجرای کیهان کلهر در ایران بخشی از تور کنسرت‌های جهانی او به همراه گروهش باشد. این گروه در کنسرت‌هایشان، رپرتواری ایرانی اجرا می‌کنند و قرار بود در این کنسرت نیز همین رپرتوار را بنوازند.

به گفته مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، این دفتر برای برگزاری کنسرت کلهر و آمدن نوازندگان خارجیِ همراه او به ایران، هماهنگی‌های لازم را با وزارت خارجه انجام داده بود. وی ‌گفت: «استعلام‌های لازم را از وزارت خارجه گرفتیم و مسائل مربوط به گرفتن ویزا برای هنرمندان انجام شد و از نظر دفتر موسیقی هم صدور مجوز برای این کنسرت بلامانع بود اما با مخالفت اداره اماکن روبه رو شدیم.»

پیروز ارجمند همچنین گفت: «این نوع نگاه و ندادن مجوز به کنسرت های خارجی با برنامه های ریاست محترم جمهور و سیاست‌گذاری‌های کلی نظام که تعامل فرهنگی با دنیا را مدنظر دارند؛ منافات دارد. نیروی انتظامی باید در این باره جوابگو باشد. ما استعلام‌های لازم را از وزارت خارجه گرفته‌ایم. مکان برگزاری کنسرت هم سالن همایش‌های برج میلاد بوده که هیچ مشکلی برای اجرای کنسرت‌های موسیقی ندارد و هر ماه کنسرت‌های بسیاری در این سالن برگزار می‌شود.»

مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، خطاب به مسئولان نیروی انتظامی گفت: «نیروی انتظامی باید تعیین کند که در عرصه سیاست گذاری فرهنگی، برنامه‌ای دارد یا نه؟ اگر در این بخش هم برنامه‌ای دارد که ما دفتر موسیقی را هم به آنها محول کنیم.»

پیروز ارجمند در بخش دیگری از سخنانش گفت: «آنها می‌گویند که موسیقی خارجی نباید وارد ایران شود. در حالی که چنین مسئله‌ای اصلا درست نیست. ما باید ارزش یابی کنیم که موسیقی مبتذل وارد نشود. موسیقی مناسب و آنچه با فرهنگ ایرانی اسلامی منافاتی ندارد، اجرایش در ایران هم بلامانع است.»

مدیر کل دفتر موسیقی گفت که منتظر تعین تکلیف از سوی مسئولان بلند پایه در این مورد است.

این نخستین بار نیست که برگزاری کنسرت‌های خارجی در ایران با مشکل مواجه می شود. به گفته پیروز ارجمند، صدور مجوز اجرای کنسرت «جیپسی کینگز» نیز در اداره اماکن مانده است.

کیهان کلهر، یکی از سرشناس ترین آهنگسازان و نوازندگان ایران در سطح جهانی است. او چهار دوره نامزد دریافت جایزۀ گرمی بوده و از نوازندگان چیره‌دستِ کمانچه است.

به نوشته سایت «موسیقی ما»، اعضای گروه آمریکایی «بروکلین رایدر» که اشتیاقِ بسیاری برای برگزاری کنسرت به همراه کلهر در ایران داشته و برای دریافتِ ویزای حضور در ایران به ایتالیا رفته بودند، بعد از شنیدن خبر لغو کنسرت شان‌ به آمریکا بازگشته‌اند. کیهان کلهر با همراهی گروه «بروکلین رایدر»، برنامه‌های متعددی را در کشورهای مختلف اجرا کرده است. او چند آلبوم نیز به همراه این گروه منتشر کرده که از میان آن می‌توان به آلبوم «شهر خاموش» اشاره کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لیلی افشار، نوازنده برجسته گیتار کلاسیک درگذشت

عذرخواهی نیکی میناژ از لغو کنسرت منچستر؛ حمل ماری‌جوانا کار دست خواننده آمریکایی داد

۱.۶ میلیون نفر در بزرگترین کنسرت مدونا در ریو دو ژانیروی برزیل شرکت کردند