انتخابات ترکیه؛ حزب دموکراتیک خلق ها وارد پارلمان شد

انتخابات ترکیه؛ حزب دموکراتیک خلق ها وارد پارلمان شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس نتایج قطعی انتخابات پارلمانی ترکیه، حزب دموکراتیک خلق ها (حزب مدافع کردهای ترکیه) با کسب حدود ۱۳ درصد آرا رسما وارد پارلمان ترکیه شد. این

آگهی

بر اساس نتایج قطعی انتخابات پارلمانی ترکیه، حزب دموکراتیک خلق ها (حزب مدافع کردهای ترکیه) با کسب حدود ۱۳ درصد آرا رسما وارد پارلمان ترکیه شد.

این انتخابات شادی و پایکوبی را برای این حزب مدافع کردها بدنبال داشت در حالیکه حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه اکثریت پارلمانی اش را از دست داد. این بدترین نتیجه ای است که حزب عدالت و توسعه در یک دهه گذشته کسب کرده است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تصمیم داشت در صورت کسب اکثریت پارلمانی تغییراتی در قانونی اساسی ترکیه برای افزایش اختیارات رئیس جمهوری ایجاد کند.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در سخنانی بعد از اعلام نتایج انتخابات و در جمع هواداران حزب عدالت و توسعه گفت: «پیام اصلی من این است که حزب عدالت و توسعه هنوز پیروز است و این حزب پیروز انتخابات پارلمانی بوده و هیچ شکی در آن نیست و حزب عدالت و توسعه ستون فقرات ترکیه است.» او افزود: «ما به تلاش هایمان برای بازنویسی قانون اساسی ادامه می دهیم.»

درصد آرای احزاب مختلف در انتخابات ترکیه

بر اساس نتایج قطعی انتخابات پارلمانی ترکیه، میزان مشارکت در این انتخابات ۸۶.۶ درصد بود و بیش از ۴۵ میلیون نفر در این انتخابات رای دادند.

تعداد کرسی های هر حزب در پارلمان

در میان مطالبات حزب دموکراتیک خلق ها در جریان مبارزات انتخاباتی می توان موارد زیر را مشاهده کرد: – مبارزه بر ضد همجنسگرا ستیزی – برابری میان زنان و مردان – ایجاد وزارت زنان – تجدید نظر در سیاست های ترکیه در ارتباط با سوریه

استراتژی جنبش سیاسی کردها در ترکیه در این انتخابات این بود که به جای نامزدی مستقل در انتخابات، تحت لوای یک حزب وارد مبارزات انتخاباتی شوند تا بتوانند با بدست آوردن حداقل ۱۰ درصد آرا، به عنوان یک حزب در پارلمان حضور داشته باشند. می توان گفت آنها استراتژی موفقی پیش گرفتند و اکنون ۷۹ کرسی پارلمان را در اختیار دارند.

با نتیجه خوبی که حزب دموکراتیک خلق ها کسب کرد، صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلق ها گفت: «نتیجه امشب یک پیروزی برای مردم کرد است.»

حامیان حزب دموکراتیک خلق ها بدنبال نتایج قابل توجه این حزب شادی کنان به خیابان های دیاربکر آمدند.

همچنین اولین نماینده ایزدی ها که از حامیان حزب دموکراتیک خلق هاست وارد پارلمان ترکیه شد.

از سوی دیگر به گزارش رسانه های سوئدی، ناظران انتخاباتی با زور و ارعاب اعمال شده توسط ارتش ترکیه از مراکز رای گیری بیرون برده شده اند.

برای آگاهی بیشتر از آنچه در شب شمارش آراء در ترکیه گذشت به صفحۀ پوشش زنده یورونیوز فارسی مراجعه کنید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دشواری ائتلاف احزاب در ترکیه

«پیام هایی که مردم ترکیه در انتخابات مجلس به حکومت دادند»

شادی کردهای ترکیه از نتایج انتخابات پارلمانی