انتخابات بروندی برای دوم به تعویق افتاد

انتخابات بروندی برای دوم به تعویق افتاد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی انتخابات بروندی برای دومین بار به تعویق افتاد. این در حالیست که بار نخست این انتخابات قرار بود تاریخ ۲۰ ماه مه برگزار شود. قرار بود

آگهی

گزارش تفصیلی

انتخابات بروندی برای دومین بار به تعویق افتاد. این در حالیست که بار نخست این انتخابات قرار بود تاریخ ۲۰ ماه مه برگزار شود. قرار بود انتخابات محلی و پارلمانی این کشور روز جمعه انتخابات رییس جمهوری روز ۲۶ ژوئن برگزار شود. تاریخ قطعی انتخابات هنوز اعلام نشده است.

بحران سیاسی در کشور بروندی از تاریخ ۲۶ آوریل ادامه دارد. پیر انکورونزیزا، رییس جمهور پیشین این کشور تصمیم گرفته بود تا بر خلاف متن قانون اساسی برای سومین دوره خود را کاندید انتخابات ریاست جمهوری کند. اعلام این تصمیم خشم معترضان را در بر داشت.

چند روز گذشته،آقای انکورونزیزا در نشست دوم کشورهای شرق آفریقا (EAC) در دار السلام، واقع در کشور تانزانیا، از کشورهای همسایه بروندی، حضور داشت. این نشست خواهان به تعویق افتادن انتخابات به یک ماه و نیم دیگر را کرده بود.

روز ۱۳ ماه مه، هنگام شرکت در نخستین نشست کشورهای شرق آفریقا، گروهی از نظامیان ارتش بروندی به رهبری ژنرال گود فروید نیومبار، در غیبت آقای انکورونزیزا دست به کودتا زدند. او در آن زمان در شهر دار السلام به سر می برد.

با اینحال شورش نظامیان توسط نیروهای وفادار به رییس جمهوری سرگوب شد. پیر انکورونزیزا توانسته بود دو روز پس از کودتا وارد کشورش شود.

در حالیکه شرکت برای بار سوم در انتخابات رییس جمهوری از جمله موارد خط قرمز آقای اننکورونزیزاست مذاکره با اپوزیسیون به نتیجه ای نرسیده است.

در وضعیت بحران سیاسی، کسب و کار در این کشور، بویژه در پایتخت در بی ثباتی به سر می برد. مردم از خانه هاشان با ترس بیرون می آیند. بروندی یکی از فقیرترین کشورهای جهان استو درآمد سالانه هر فرد در این کشور ۲۳۰ یورو در سال برآورد می شود. نزدیک به ۶۰ درصد ساکنان این کشور از تغذیه نامناسب رنج می برند.

بحران سیاسی بر کمک رسانی به این کشور تاثیر داشته است.

سرکوب اعتراض های خیابانی تا کنون حدود ۴۰ کشته بر جای گذاشته است. ترس و نا امنی باعث فرار بسیاری از ساکنان این کشور به کشورهای همسایه چون تانزانیا، رواندا و جمهوری دموکراتیک کنگو شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی در پرو؛ در پی یورش پلیس به خانه رئیس‌ جمهور شش وزیر استعفا کردند

حمله غافلگیرانه پلیس به منزل رئیس‌جمهوری پرو؛ ساعت‌های رولکس خانم بولوآرته جنجال‌برانگیز شد

انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی؛ نامزد طرفدار اوکراین و سیاستمدار طرفدار روسیه به دور دوم راه یافتند