دولت آفریقای جنوبی پرداخت رشوه به فیفا را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دولت آفریقای جنوبی پرداخت رشوه به فیفا را رد کرد

کشور آفریقای جنوبی، اتهامات پلیس فدرال ایالات متحده مبنی بر پرداخت رشوه برای در اختیار گرفتن میزبانی جام جهانی فوتبال را رد کرد.

فیکیله امبالولا وزیر ورزش آفریقای جنوبی، در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه در ژوهانسبورگ گفت که کشورش هیچ رشوه ای را برای پرداخت میزبانی به فدراسیون بین المللی فوتبال پرداخت نکرده است. مقامات وقت آفریقای جنوبی به پرداخت رشوه ای ده میلیون دلاری متهم هستند.

آقای امبالولا گفت: «ما پرداخت هرگونه رشوه به هر شخصی را رد می کنیم. نمی توان نام کمک های مالی به پروژه های تأیید شده را رشوه گذاشت. ما در مورد این اتهامها با مقامات ایالات متحده گفتگو خواهیم کرد. همچنین تقاضا دارم که ما را نیز در جریان اطلاعات و جزییات بدست آمده قرار بدهند تا خودمان نیز بتوانیم مطالعه بیشتری روی موارد مطرح شده داشته باشیم.»

بتازگی پلیس فدرال آمریکا تحقیقات گسترده ای را در مورد فساد مالی در فدراسیون بین المللی فوتبال آغاز کرده است. در کمتر از دو هفته، از مقامات بسیاری در فیفا و فدراسیون کشورهای مختلف بازجویی شده و برخی نیز مورد اتهام قرار گرفته اند.

بالاترین مقام مورد اتهام، “ژروم والکه” دبیرکل فیفاست که به عقیده پلیس آمریکا در واریز پول به حساب یکی از معاونتهای فیفا در سال ۲۰۰۸ نقش داشته است. پس از این آخرین دستگیری، سپ بلاتر رییس فیفا نیز، تنها پنج روز پس از کسب مجدد ریاست این نهاد، از سمت خود استعفا کرد.

پیش از این و در دوران ریاست بلاتر، فیفا کشورهای روسیه و قطر به عنوان را میزبانهای مسابقات جام جهانی فوتبال در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ برگزیده است.