Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نیجریه باز هم صحنۀ عملیات انتحاری بوکوحرام بود

نیجریه باز هم صحنۀ عملیات انتحاری بوکوحرام بود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پلیس مادیگوری در نیجریه می گوید دست کم ۵۰ نفر در حملۀ انتحاری در یک بازار محلی حیوانات در این شهر کشته شده اند. شهر مادیگوری روز شنبه نیز صحنۀ یک

آگهی

پلیس مادیگوری در نیجریه می گوید دست کم ۵۰ نفر در حملۀ انتحاری در یک بازار محلی حیوانات در این شهر کشته شده اند. شهر مادیگوری روز شنبه نیز صحنۀ یک عملیات انتحاری دیگر بود که در نتیجۀ آن ۲۶ نفر کشته شدند.

بوکوحرام دوشنبه شب نیز این شهر را هدف چندین راکت و خمپاره قرار داده بود. به گفتۀ مقامات نظامی نیجریه، روز دوشنبه نیز اعضای بوکوحرام در صدد انجام یک عملیات نظامی برای ورود به شهر مادیگوری بودند اما توسط نیروهای دولتی عقب رانده شده اند.

در ویدئویی که بلافاصله پس از این عملیات انتحاری توسط بوکوحرام منتشر شد، این گروه بار دیگر دولت نیجریه و کشورهای کامرون، نیجر و چاد را به حملات نظامی بیشتر تهدید کرد. این کشورها در ائتلاف چندملیتی سرکوب بوکوحرام مشارکت دارند. بوکوحرام پس از بیعت با ابوبکر بغدادی، رهبر داعش خود را به عنوان دولت اسلامی در غرب آفریقا معرفی می کند. شخص ابوبکر شکائو در این ویدئو که در شبکۀ یوتیوب منتشر شده دیده نمی شود و همین مساله زمزمه در مورد کشته شدن وی را دوباره بر سر زبان ها انداخته است. دولت نیجریه بارها مدعی به قتل رساندن رهبر بوکوحرام در نیجریه شده و اعلام کرده است در ویدئوهای گذشتۀ این گروه، بدل وی دیده می شود.

شهر مادیگوری مرکز ایالت بونو در شمال نیجریه است و گروه بوکوحرام در سال ۲۰۰۲ در این ایالت اعلام موجودیت کرد. این گروه خواهان استقرار شریعت در شمال عمدتا مسلمان نشین نیجریه است.

به گفتۀ سازمان ملل، از زمان آغاز حملات بوکوحرام در سال ۲۰۰۹ تاکنون، دست کم ۱۵ هزار نفر جان خودشان را از دست داده اند. بیش از یک و نیم میلیون نفر نیز مجبور به فرار از خانه های خود شده اند که بیشتر آنها در اردوگاههای پناهجویان به سر می برند.

این حملات انتحاری به فاصله چند روز پس از ادای سوگند محمد بوهاری، رئیس جمهوری جدید نیجریه به وقوع می پیوندد. وی سرکوب بوکوحرام را اولویت سیاست خود عنوان کرده است.

رئیس جمهوری نیجریه از تصمیم خود برای انتقال مرکز فرماندهی ضد شورش این کشور از شهر ابوجا به شهر مادیگوری در شمال نیجریه خبر داده است. فرماندهی عملیات نظامی علیه بوکوحرام به عهدۀ مرکز ضد شورش و تروریسم نیجریه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

منطقه شمال نیجریه، جولانگاه بیش از یک دهه بوکوحرام

نیروهای امنیتی نیجریه عملیات نجات یکی از گسترده‌ترین آدم‌ربایی‌های این کشور را آغاز کردند

یک دختر دانش‌آموز پس از ۱۰ سال از اسارت بوکوحرام نجات یافت