تلاش احزاب ترکیه برای کسب آراء کردهای جنوب شرقی

تلاش احزاب ترکیه برای کسب آراء کردهای جنوب شرقی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی جمعیت کرد ترکیه حدود ۱۴ میلیون نفر است. بیشتر آنها در جنوب شرقی این کشور ساکن هستند. از همین رو جنوب شرق ترکیه که از جمله پایگاه های

آگهی

گزارش تفصیلی

جمعیت کرد ترکیه حدود ۱۴ میلیون نفر است. بیشتر آنها در جنوب شرقی این کشور ساکن هستند.

از همین رو جنوب شرق ترکیه که از جمله پایگاه های اصلی «حزب دموکراتیک خلق ها» محسوب می شود، اهمیت خاصی در روزهای پیش از انتخابات پیدا کرده است.

اگر «حزب دموکراتیک خلق ها» نتواند در انتخابات سراسری هفتم ماه ژوئن، ۱۰ درصد آرا کل را از آن خود کند، کردها نماینده ای در پارلمان آتی ترکیه نخواهند داشت.

این در حالیست که اگر «حزب دموکراتیک خلق ها» موفق به کسب ۱۰ درصد آرا شود، حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه، نخواهد توانست اکثریت مطلق مجلس را به دست آورد. حزب حاکم وعده داده در صورت کسب اکثریت مطلق مجلس این کشور، قوانین مربوط به انتخابات ریاست جمهوری را تغییر خواهد داد.

مدحت سنجر، کاندیدای «حزب دموکراتیک خلق ها» در ماردین، در این باره گفت: «انتظار کردها داشتن حضور پررنگ در پارلمان و پیگیری و دفاع از حقوق آنها تا بر آورده شدنشان است. آنها چنین خواستی دارند. البته بزرگترین خواست قلبی همه پایان جنگ است. به عبارت دیگر، کردها خواهان صلح همیشگی و عادلانه برای مسئله کردها و دستیابی به یک راه حل دموکراتیک هستند.»

از سال ۲۰۱۲ میلادی، روند صلح میان ترکیه و کردها در ترکیه برقرار است. عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ ک ک گفتگوهای صلح را از جزیره ایمرالی هدایت می کند.

در دور پیش انتخابات، کردها به حزب اقای اردوغان رای دادند ولی در انتخابات آتی به نظر می رسد که گردشی در رای ها صورت خواهد گرفت و بسیاری از کردها به «حزب دموکراتیک خلق ها» رای خواهند داد.

کاندیداهای حزب حاکم، حزب عدالت و توسعه، تلاش می کنند تا این گردش آرا را ناچیز نشان دهند.

ارحان میر اغلو، کاندیدای حزب عدالت و توسعه در شهر ماردین، درباره نسبی بودن محبوبیت حزب رقیب گفت: «ناحیه جنوب شرقی ترکیه نمی تواند به عنوان تمامیت هویت سیاسی یک حزب تلقی شود. حزب عدالت و توسعه و حزب دموکراتیک خلق ها به یک اندازه قدرت دارند. در برخی شهرها یک حزب و در برخی دیگر، حزب رقیب قدرت بیشتری دارد.»

در کارزار انتخاباتی، احزاب دیگر تلاش می کنند تا از قافله رای بالقوه کردها عقب نمانند.

حزب جمهوری خواه خلق تلاش می کند تا در شهرهای کردنشین پایگاه خود را تقویت کند. گرچه که این امر به کندی صورت می گیرد. حزب حرکت ملی ترکیه نیز، گرچه هیچگونه همکاری با آنچه «تروریست ها» خوانده را نپذیرفته، با اینحال میان طرفداران حزب اقای اوجالان و غیر نظامیان کرد تفاوت قائل می شود.

اگر حزب دموکراتیک خلق ها موفق به کسب آرای لازم برای وارد شدن به پارلمان نشود، ممکن است روند صلح با مشکل مواجه شود.

شایعه هایی مبنی بر بروز خشونت در صورت عدم پیروزی این حزب در انتخابات وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه؛ اردوغان و قلیچداراوغلو رای خود را به صندوق انداختند

حذف سهمیه اقلیت‌ها در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق؛ ترکمان‌ها با فهرست مشترک شرکت می‌کنند