بازگشت حزب سارکوزی با نامی جدید

بازگشت حزب سارکوزی با نامی جدید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«جمهوری خواهان» نام جدیدی است که سارکوزی برای حزب اش انتخاب کرده است. شروعی برای یک برنامه دقیق مبارزاتی پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ که

آگهی

«جمهوری خواهان» نام جدیدی است که سارکوزی برای حزب اش انتخاب کرده است. شروعی برای یک برنامه دقیق مبارزاتی پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ که رئیس جمهور سابق فرانسه قصد دارد به هر قیمتی در آن پیروز شود.

حزب سارکوزی لوگو و نامش را تغییر داده است. این می تواند همچنین تلاشی باشد برای پاک کردن هرآنچه طی سال های گذشته چهره او و حزبش را مخدوش کرده بود. برای سارکوزی تغییر نام همچنین می تواند فرصتی باشد برای اعلام اولویت های جدید حزب. او در این مورد می گوید: «ما باید بار دیگر اعتماد را به مراکز آموزشی، اقتصاد، جامعه، خانواده و دستگاه قضایی بازگردانیم. این است هدفی که ما از اختصاص نام “جمهوری خواهان” دنبال می کردیم. اعاده اعتماد به همه کسانی که آنرا از دست داده اند. این یکی از سخت ترین چالش هایی است که یک جنبش سیاسی می تواند خود را با آن درگیر کند.»

به رغم وحدت و یکپارچگی ادعا شده در جریان نخستین کنگره حزب «جمهوری خواهان» که اوایل هفته جاری برگزار شد، به نظر می رسد اتفاق نظرِ کامل در باره نام جدید در میان فعالان، اعضا و حتی بین سران حزب وجود ندارد. الن ژوپه که برای پیروزی در انتخابات درون حزبی قبل از انتخابات ریاست جمهوری تلاش می کند یکی از افرادی است که سعی دارد یکپارچگی لازم را به حزب باز گرداند. او می گوید: « باید حرکتی جدید آغاز کرد زیرا “او. ام. پ.” سالهای بسیار دشوار را سپری کرده است. بنابر این جهشی تازه لازم است اما بر اساس همان اصول یعنی وحدت و یکپارچگی.»

اما به نظر می رسد ژوپه خیلی هم به تغییر نام اعتقاد ندارد. او در گفتگویی دیگر اعلام کرده: «نیکولا سارکوزی دارای حزب است و من در حال حاضر دارای ایده. اما من هم در حال سازماندهی شرکت کوچک خودم هستم و برخی اوقات قابلیت شرکت های کوچک بسیار بیشتر از شرکت های بسیار بزرگ است.»

به عبارت دیگر تغییر نام برای از بین بردن شکاف ها، اختلافات و نیز قدرت طلبی ها کافی نیست. این اقدام نمی تواند توازن کنونی نیروها را تغییر دهد. داشتن برنامه بسیار مهم تر از تغییر نام به نظر می رسد.

پییر للوش یک از اعضای حزب “جمهوری خواهان” می گوید: «وقتی قادر نیستیم پیمان و خط مشی ای جدید بر اساس الگوی اقتصادی و اجتماعی، از یک سو و مبتنی بر هویتی مشخص از سوی دیگر ابداع کنیم، هرچقدر که نام را تغییر دهیم اتفاق جدیدی نمی افتد.»

نکته دیگر در باره «جمهوری خواهان» اینکه نام جدید باعث آزردگی جناح چپ شده است. مفهوم ضمنی که در پشت این نام نهفته بسیار قوی است. نام جدید در لفافه می گوید اعضای حزب تجسم و مدافع ارزش های جمهوری هستند. امری که با اعتراض دیگر احزاب به خصوص حزب سوسیالیست مواجه شد.

مانوئل والس نخست وزیر چپگرای فرانسه در این مورد معتقد است: «نه تنها قصد دارند حریفان خود را بیازارند، که این البته بخشی از سیاست است، بلکه با این اقدامِ بی مورد به کل کشور لطمه می زنند.»

پس از اعلام رسمی تغییر نام باید به فکر آینده بود. انتخابات منطقه ای دسامبر ۲۰۱۵ در راه است اما مهمتر از آن انتخابات درون حزبی درسال آینده برای معرفی نامزد «جمهوری خواهان» در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که با تهدید به انفجار انتحاری وارد کنسولگری ایران در پاریس شده بود، خود را تسلیم پلیس کرد

حمله با چاقو به دو دختربچه در استراسبورگ فرانسه؛ مهاجم بازداشت شد

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان