تلاش اردوغان برای بسیج طرفدارانش در آخرین هفته مبارزات انتخاباتی

تلاش اردوغان برای بسیج طرفدارانش در آخرین هفته مبارزات انتخاباتی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مبارزات انتخاباتی در ترکیه برای کسب بیشترین کرسی در پارلمان این کشور وارد آخرین هفته خود شده است. برای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور جشن های

آگهی

مبارزات انتخاباتی در ترکیه برای کسب بیشترین کرسی در پارلمان این کشور وارد آخرین هفته خود شده است.

برای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور جشن های مربوط به فتح استانبول توسط عثمانی ها که روز شنبه برگزار شد فرصتی برای تقویت حمایتها از حزبش یعنی حزب عدالت و توسعه بود. آقای اردوغان خواهان اکثریت آراء است تا به این ترتیب قدرت لازم را برای تغییر قانون اساسی داشته باشد.

یکی از طرفداران این حزب می گوید: «حزب عدالت و توسعه در این کشور از دوازده سال پیش دولت را در اختیار دارد و حزب قدرتمندی است. طی ۹۰ سالی که از عمر این جمهوری می گذرد هیچ حزب دیگری در این زمینه موفق نشده نه کردها، نه علویها و نه دیگران.»

بزرگترین حزب رقیب برای آقای اردوغان در این انتخابات، حزب دموکراتیک خلق هاست که برای تقویت حقوق تمام اقلیتها در این کشور تلاش می کند و کردها حامیان اصلی آن هستند.

یکی از طرفداران حزب دموکراتیک خلق ها می گوید: «ما نمی خواهیم که در این انتخابات بار دیگر حزب عدالت و توسعه با به دست آوردن اکثریت آراء تنها حزب پیروز باشد. اگر آنها تنها حزبی باشند که دولت را تشکیل دهند و پنجاه شصت کرسی را در اختیار بگیرند آنگاه هر قانونی را که بخواهند می توانند تصویب کنند و قانون اساسی را آنطور که می خواهند می نویسند. اگر حزب دموکراتیک خلق ها آرای لازم را به دست نیاورد دیگر احزاب مخالف هم نمی توانند تاثیری بر نتیجه انتخابات داشته باشند. بنابراین در این انتخابات ما باید آرای لازم را به دست آوریم.»

حزب دموکراتیک خلق ها می تواند با به دست آوردن دست کم ۱۰ درصد از کل آراء و با ورود به پارلمان مانع از تشکیل یک دولت تک حزبی در ترکیه شود.

خبرنگار یورونیوز در ترکیه می گوید: یک هفته پیش از برگزاری انتخابات، احزاب سعی دارند آخرین کارتهایشان را در استانبول بازی کنند یعنی در شهری که بیشترین تعداد رای دهنده را دارد. حزب دموکراتیک خلق ها می خواهد آرای لازم برای پیروزی را کسب کند و حزب عدالت و توسعه قصد دارد به تنهایی حکومت را در دست بگیرد. طرفداران هر دو حزب نیز مصمم هستند که سرنوشت ترکیه را تعیین کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه؛ اردوغان و قلیچداراوغلو رای خود را به صندوق انداختند

تصاویری از ویرانی‌های زلزله ترکیه؛ «همه ساکت، شاید آوایی خفیف از زیر آوار شنید»