Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مسئله حضور پناهجویان در آستانه انتخابات سراسری ترکیه

مسئله حضور پناهجویان در آستانه انتخابات سراسری ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالی که ترکیه در آستانه انتخابات سراسری قرار دارد، این کشور تا کنون حدود دو میلیون پناهجوی سوریه ای را که همگی از شهرهای مرزی وارد ترکیه می شوند

آگهی

در حالی که ترکیه در آستانه انتخابات سراسری قرار دارد، این کشور تا کنون حدود دو میلیون پناهجوی سوریه ای را که همگی از شهرهای مرزی وارد ترکیه می شوند پذیرا شده است.

ریحانلی، شهری مرزی با کشور سوریه است. جمعیت شهر با آغاز جنگ در سوریه دو برابر شده است. بسیاری از پناهجویان در این شهر مجبور به کار با دستمزد پایین هستند.

یکی از اهالی درباره وضعیت ناعادلانه کاری برای پناهجویان گفت: «برای مثال ساکنان این شهر مرزی در ازای ساختن یک دیوار ۵۰ لیره دریافت می کنند در حالیکه یک پناهجوی سوریه ای همین کار را با دریافت مزد کمتری انجام می دهد.» یکی دیگر از اهالی نظری متفاوت دارد و معتقد است که دولت توجه کمتری به شهروندان ترک می کند: «از وقتی سوری ها به اینجا آمده اند، دولت تنها به آنها کمک می کند و به ما کمک نمی کند.»

دولت ترکیه و بسیاری از مردم این کشور امیدوارند که با تثبیت وضعیت سوریه در آینده، پناهجویان سوریه ای به کشور خودشان بازگردند. گرچه که هیچ گمانه زنی مبنی بر تصمیم و برنامه پناهجویان برای ترک خاک ترکیه وجود ندارد.

دولت ترکیه مدعی است که از سال ۲۰۱۲ میلادی ۵ میلیارد دلار برای پناهجویان هزینه کرده است. با نزدیک شدن انتخابات سراسری ترکیه، برخی کارشناسان معتقدند که موضوع پناهجویان سوریه ای می تواند در انتخابات تاثیر گذار باشد. تلها کوزه، استاد دانشگاه استانبول تاثیر این موضوع را نسبی می داند: « حضور انبوه پناهجویان می تواند باعث تنش های زیادی شود. با اینحال حزب های سیاسی تلاش نمی کنند تا از این موضوع یک ابزار تبلیغاتی به نفع خودشان بسازند. گرچه که حزب جمهوری خواه خلق این موضوع را در برنامه انتخاباتی خود گنجانده، ولی از این موضوع به عنوان وسیله ای برای حمله به دولت استفاده نمی کند. موضوع پناهجویان می تواند بر معادلات سیاسی در ترکیه تاثیر بگذارد ولی گمان نمی کنم این تاثیر ریشه ای باشد. فکر نمی کنم که موضوع پناهجویان موجب ایجاد حرکتی سیاسی چون جریان های ضد مهاجرتی راست افراطی در برخی کشورهای اروپایی شود.»

با اینحال به نظر می رسد که برخی احزاب با گرایشهای ملی گرایانه، گاه آشکارا بر طبل ناخشنودی شان از حضور پناهجویان می زنند. پیشتر، کمال قلیچ دار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق، سیاست پذیرش بدون محدودیت پناهجویان را “خیانت” خوانده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

ونزوئلا و ترکیه بر سر استخراج و بهره برداری از معادن طلا توافقنامه امضا کردند

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت