خیز بلاتر برای حفظ ریاست فیفا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خیز بلاتر برای حفظ ریاست فیفا

شصت و پنجمین کنگره فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا، عصر پنج شنبه در شهر زوریخ سوئیس آغاز به کار کرد. مهمترین دستور کار این کنگره، انتخاب رئیس بعدی فیفا است. انتخاباتی که در آن سپ بلاتر، رئیس کنونی این نهاد، برای پنجمین بار نامزد ریاست است. امروز نمایندگان ۲۰۹ فدراسیون عضو با آرای خود تکلیف کرسی ریاست فیفا را روشن خواهند کرد.

تنها رقیب سپ بلاتر در انتخابات روز جمعه شاهزاده علی بن حسین اردنی است. علی بن حسین در آمریکا و بریتانیا تحصیل کرده و علاوه بر نایب رئیسی فیفا، ریاست فدراسیون فوتبال اردن و فدراسیون غرب آسیا را نیز برعهده دارد.

در پی رسوایی های اخیر فیفا، بسیاری به انتقاد از عملکرد بلاتر ۷۹ ساله پرداختند و حتی میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا، از رای اعضای این اتحادیه به رقیب بلاتر خبر داد.

از مایکل فان پراک، رئیس فدراسیون فوتبال هلند، پرسیدند که آیا معتقد است بلاتر باید از شرکت در انتخابات انصراف دهد؟ وی در پاسخ گفت: «البته که فکر می کنم باید انصراف دهد. سال گذشته در سائوپائولو هم همین نظر را داشتم و حتی نهم ژانویه به دفتر او رفتم تا متقاعدش کنم چنین کند، که نکرد.»

قرار گرفتن فیفا در صدر اخبار، واکنش های متفاوتی را در پی داشته است. در حساب توییتر نشریه «فایننشیال تایمز»، از سپ بلاتر به عنوان نابغه ای یاد شده که فهمیده است غرب دیگر از اهمیت برخوردار نیست.

توییت دیگری رئیس فیفا را نشان می دهد که در بازتولیدی از تصویر روی جلد بازی ویدیویی فیفا، پشت میله های زندان قرار گرفته است.

با توجه به موضع حمایتی ولادیمیر پوتین و جایگاه بلاتر در آفریقا و بخشی از آسیا، احتمال تکیه زدن دوباره این مرد سوئیسی بر صندلی ریاست فیفا دور از ذهن نیست.